Додати інформацію про об'єкт!

Якщо Ви володієте інформацією про об'єкт якого ще немає у нашій базі каталозі то Ви можете допомогти нам.

Заповнити анкету
про об'єкт

Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Ваші побажання

Якщо у Вас є побажання чи пропозиції по роботі порталу, або Ви хочете нам допомогти напишіть нам, будь ласка

 

Свідчення про отримані ласки

Я хочу подякувати Святій Філомені за ласку зцілення від дерматиту, а також хочу закликати всіх, у  кого є якісь проблеми, молитися до цієї Великої Святої.

п. Уляна (м. Львів)

Церква/Храм Львівська Архиєпархія УГКЦ Преображення ГНІХ

Дата заснування: 08-07-2009

Храм розміщений на місці одного з найдавніших кварталів Львова. Історія Преображенського храму починається ще у XVII столітті і є пов'язана з приїздом до Львова монахів тринітаріїв. Середмістя тоді було оточене мурами, а забудова займала більшу частину поверхні тісних середміських ділянок . У криптах церкви збереглись стіни пивниць двох кам´яниць, які з великими труднощами набули монахи тринітарії, приїхавши до Львова у 1685 році. По боках церкви були ще дві інші кам'яниці, які також зайняв у 1686 році монаший орден.

У 1698 році вони отримали достатню суму грошей на будівництво храму і у 1703 - 1731 роках на місці розібраних кам'яниць було збудовано костьол св. Трійці. Ініціаторами та спонсорами будівництва були Анна Вельгорська та її син Антон Вельгорський, який здобув теологічну освіту у Франції та Іспанії вступивши до ордену у 1689 році. Під час своїх подорожей Антон Вельгорський проникнувся архітектурою французького класицизму XVII століття, що й пояснює стиль збудованої ним святині у бароковому, на той час, Львові.

Об'ємно-просторова композиція базиліки з компактним трансептом та неглибоким прямокутним пресвітерієм була типовою для монастирських костелів. Головна нава була вищою, що й давало їй верхнє світло. Через умови оточення будівничі були змушені зорієнтувати храм з святилищем на захід, а повноцінне архітектурне опорядження отримав лише головний фасад, який був звернутий до вулиці Краківської. Фасад розчленовано на два яруси по вертикалі та три частини по горизонталі. Домінував центральний резаліт, оформлений у першому ярусі римсько-доричним портиком з чотирма спареними колонами на високих п'єдесталах. Другий ярус мав плоскі пілястри і закінчувався трикутним фронтоном.

Архітектура інтер'єру була значно гарнішою. Тут було застосовано оформлення коринфською аркадою у цілком бароковому стилі. До головної нави примикалися двоярусні бічні нави. Над теперішнім підбанником було неосвітлене перекриття у формі хрестоподібного склепіння.

У 1783 році монастир та храм переобладнано для потреб університету. Костел було пристосовано під бібліотеку і читацький зал. Та підчас революційних подій 1848 року, внаслідок артилерійського обстрілу, вони були фактично зруйновані та знищені пожежею (збереглися лише знищені вогнем стіни та фасад). Руїни та згарища тринітарського комплексу були подаровані Австрійським урядом у 1849 році українському народові Галичини для будівництва народного університету та другої міської церкви.

У 1851 - 1864 роках збудовано Народний Дім. У 1850 році архітектор цісарсько-королівського Галицького намісництва Антон Фрех зробив перший проект майбутнього храму. Та на той час бралася до уваги економність, тому було обрано мінімальні засоби архітектурної виразності. У 1872 році було затверджено другий проект храму, розроблений Сильвестром Гавришкевичем. Було вирішено максимально використати всі існуючі стіни, тільки до короткого пресвітерія добудувати півкруглу абсиду. (мал 6. Темним - стіни які залишилися від костелу св. Трійці, а світлим - добудова)

Суттєвих змін зазнав просторовий інтер'єр храму. З введенням головного купола на високому світловому барабані прийшлось відмовитись від верхнього світла у наві, оскільки воно б створювало конкуренцію світлові, яке було під куполом. Щоб ще більше підкреслити та зосередити увагу на просторі під куполом було замуровано перехід з нав у трансепт в обох ярусах. Наприкінці 1901 року було ухвалено встановлення тут бічних вівтарів. Таким чином у храмі є три вівтарі - головний (центральний) та два бічних. Передбачалося повністю залишити опорядження стін коринфською аркадою. З поданого малюнку та фотографії можемо побачити, що фасад храму фактично не змінився, хіба те, що тепер домінує не масивний фронтон, а стрункі високі вежі.

Зміною у фасаді також є те, що введено детально опрацьовані форми композитного та іонічного ордерів, які відділили другий ярус від рельєфноі і масивної дорики у нижній частині.

Адреса

  • Район: Галицький
  • Місто: Львів
  • Вулиця: Краківська
  • № будинку: 21
  • Телефон / Факс: 272 10 53
  • Email: hramspasa@i.ua
  • www: http://www.hramspasa.org.ua
  • Імя та прізвище настоятиля: о. Ярослав Чухній

Богослужіння в будні та святкові дні

Понеділок :Заупокійні Божественні Літургії: 07:00; 09:00 Літургія на всяке прошення:18:00

Вівторок :Заупокійні Божественні Літургії: 07:00; 09:00 Літургія на всяке прошення:18:00

Середа :Заупокійні Божественні Літургії: 07:00; 09:00 Літургія на всяке прошення:18:00 Молебен до Пресвятої Богородиці: 19:00

Четверг :Заупокійні Божественні Літургії: 07:00; 09:00 Літургія на всяке прошення:18:00

П'ятниця :Заупокійні Божественні Літургії: 07:00; 09:00 Літургія на всяке прошення:18:00 Молебен до Найсвятішого Серця Ісуса: 19:00

Субота :Заупокійні Божественні Літургії: 07:00; 09:00 Вечірня:18:00

Неділя :Святкові Божественні Літургії: 07:00, 09:00,11:00, 18:00

В травні, кожного дня (19:00)служиться молебен до Пресвятої Богородиці.
В червні, кожного дня (19:00)служиться молебен до Найсвятішого Серця Ісуса.

Богослужіння на піст

Понеділок
Вівторок
Середа
Четверг
П'ятниця
Субота
Неділя