Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Я хочу подякувати Святій Філомені за ласку зцілення від дерматиту, а також хочу закликати всіх, у  кого є якісь проблеми, молитися до цієї Великої Святої.

п. Уляна (м. Львів)

Назад
по Марія Колодій
Автор: Анрі Каффарель

Діти і молитва

Дата публікації: 20-06-2010
дітки

Не слід забувати, що тіло і душа людини невіддільні один від одного. Помиляється той, хто думає, що тіло - це в'язниця для душі і що вона повинна вирватися на свободу, щоб повернутися до Бога. Не надавати значення позі людини під час молитви - це не лише теоретична, але і практична помилка. Нервова і фізична напруга людини приводить до скутості її духу.

Яку роль відіграє наша поза, стає особливо ясно під час спільної молитви в сім'ї. Як часто ми говоримо дітям: "Заспокойся! Сядь прямо! Не штовхай брата!" Здається, що ми ніколи не зможемо втихомирити своїх дітей і змусити їх дотримуватися порядку. Дивлячись на шибеників, що переминаються з ноги на ногу, соваються на стільцях, бовтають ногами, ми мріємо про спокійних і зосереджених дітей. Але ж ми виховуємо живих, реальних дітей, а не ангеликів з образочків. Ми, нарешті, повинні зрозуміти, що ці труднощі не можна вирішити за допомогою покарань і строгих правил. Звичайно, вимагаючи від дітей дотримання дисципліни, можна добитися видимості порядку, але тіло, яке ми явно недооцінили, помститься за себе. Дитина може поводитися тихо, але це досягається за рахунок її внутрішньої напруги, що зовсім не сприяє молитві.

Так що ж робити? Тіло може саме допомогти нам під час молитви. З одного боку, твердість і стриманість пози, а з іншого - її природність і нескутість сприяють пробудженню духа. Незрідка експресивні жести і рухи висловлюють захоплення і поклоніння, що виникають в душі дитини.

Ми повинні заздалегідь подумати про місце, яке ми вибираємо для сімейної молитви. Якщо хрест, фігура Богородиці або ікона розташовані дуже високо, то маленьким дітям буде важко зупинити свій погляд на них. А якщо дуже мало місця для молитви, то діти неодмінно штовхатимуть один одного.

Молитва може початися з якихось дій, які допоможуть всім заспокоїтися і зосередитися: наприклад, запалити свічки один у одного або, перш ніж розміститися для молитви, мовчки або, співаючи гімн, глибоко вклонитися. Але перш за все потрібно так зробити всім разом хресне знамення, щоб воно не було квапливим і недбалим. Адже хресне знамення - перший літургійний жест, якому навчають дітей. Важливо, щоб ми із самого початку вимагали від них робити це правильно, по-перше, тому що це вже молитва, і по-друге, тому що хресне знамення дозволяє дитині молитися разом зі всіма скоріше, ніж вона дізнається про інші молитви. Здійснюючи хресне знамення всі разом, ми ніби ввіряємо себе Святій Трійці - Отцю, Сину і Святому Духу.

Втім, жести і пози можуть бути дуже різноманітні. І нам самим потрібно їх вибирати і підказувати дитині. Але з чого при цьому виходити? Перш за все потрібно враховувати вік дітей, їх темперамент і такі чинники, як погоду, характер молитви і літургійний час (Адвент, Різдво, Піст або Великдень).

Важливо, щоб на початку молитви дитина встала на коліна або вклонилася, що допоможе їй усвідомити Божу присутність: "Я встаю на коліна, тому що Бог дійсно поряд зі мною, хоч я Його і не бачу".

Нам слід пам'ятати про жести і позу дитини не лише під час сімейної молитві, але і під час Літургії. Діти починають усвідомлювати сенс Літургії і брати участь в ній, копіюючи жести і дії оточуючих людей: здійснюють хресне знамення, вдаряють себе в груди при молитві покаяння, опускаються на коліна, сідають і встають, знаходяться поряд з батьками, коли ті приймають Св. Причастя. Часто діти імітують того, хто керує співом, а особливо священика. Не слід їм заважати, адже їм взагалі властиво за всім спостерігати, намагатися зрозуміти і засвоїти.

Декілька слів про колінопреклоніння - прекрасний жест поклоніння Богу. Навчимо наших дітей здійснювати його правильно - не квапитися і триматися прямо. Краще взагалі не вставати на коліна, ніж робити це квапливо, машинально хрестячись. Навчимо наших дітей робити це, усвідомлюючи, що вони знаходяться перед Ісусом Христом, присутнім в Євхаристії.

Бог створив людину, наділивши її тілом і душею. Тож не варто забувати про важливу роль, яку відіграють поза і жести в молитві.

http://christusimperat.org/uk/node/14115

Додати власний коментар

*
*
Будь ласка, порахуйте 9 + 4.

Домашня Церква

діти

10 фраз, які не можна говорити дитині

Будь-яка притямна людина розуміє, що при спілкуванні з дитиною треба ретельно як добирати слова, так і фільтрувати зміст сказаного. Фрази «Нащо я тебе народжувала?» і її більш «лагідний» аналог «Звідки ти взявся на мою голову?»...

любов

10 правил любові

Любити – справа непроста. Дуже часто під словом “любити” криється низка стереотипів. Щоб їх розвіяти – публікуємо текст о. Тихона Кульбаки про те, що ж насправді означає “любити”...

любов

Люди одружуються для щастя… А що стається потім?

Люди укладають шлюб у сподіванні, що це зробить їх щасливими. Те, що виростає поміж ними за рік, два або десять, буває неймовірним. Нерідко температура почуттів знижується, і подружжя нагадує двоосібну спілку, покликану до виконання життєвих завдань. Інколи ...

людина

Перед обличчям самотності

Лист жінки з будинку престарілих. Просто прочитайте...

дитина

Як виховувати хлопців?

Мудре виховання — це турбота про тіло і дух, оскільки вихованець не є ані ангелом, ані звіром ...

чоловіки

Чоловік мусить відірватися від матері

Невільницький емоційний зв’язок сина з матір’ю призводить до того, що хлопець почувається загубленим і не має впевненості у власній чоловічості, а також стає надто залежним від жінки. Ця залежність вражає чоловічу гордість...

діти

11 шкідливих фінансових звичок, які не варто передавати дітям

Привчити дитину до ощадливості, вміння рахувати й не тринькати гроші не так уже й легко. Одними умовляннями та виховними бесідами не обійтися. Насамперед діти звертають увагу не на слова, а на дії ...

діти

10 порад для батьків

Потреба відчуття свободи вибору є закорінена глибоко в людській натурі. Вона з'являється ще у немовлят, які реагують сміхом і радістю на ігри, в яких самі можуть встановлювати правила гри. І це повністю природно, що діти прагнуть до незалежних ...