Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Слава Ісусу Христу! Довгий час мала проблеми з ногами. Зробили операцію на вени. Пройшло паро років після операції і побачила в одному місці почервоніла нога, почула болі. Здавалось таке подібне до відкриття рани на нозі. До лікарів не зверталася. Молилася до багатьох святих. Я маю миро св. Філомени. Помастила ногу миром св. Філомени і почала відмовляти дев’ятницю. Скоро почула полегшення і в цьому місці гарно зажило. Складаю щиру подяку св.  Філомені, Матінці Божій, Ісусові Христові і всім святим.

Горак Надія (Львіська обл., м. Мостиська)

Назад
по Марія Колодій
Автор: Православний журнал "Фома"

Якщо дитину цькують у школі (продовження)

Дата публікації: 05-10-2012
Якщо цькує вчитель

У Вероніки Євгенівни (всі історії у цьому тексті взяті з життя, але всі імена змінені) у четвертому класі є діти-помічники. Вони мають право ставити іншим дітям оцінки і робити записи до щоденника, перевіряти їх портфелі, робити зауваження. Тимофій - хлопчик імпульсивний і галасливий, який має звичку вигукувати на уроках дурниці, вчителю заважає. Вона окидає його презирливими зауваженнями, і цей тон засвоїли дівчатка-помічниці – Оля і Соня. Коли Тимофій відмовився виконати розпорядження Соні, вона залізла в його рюкзак, взяла щоденник і понесла вчителю. Тимофій кинувся його відбирати і побив Соню. Батьки Соні зафіксували побої в травмпункті і подали заяву до міліції. Вероніка Євгенівна провела на уроці виховну роботу: запропонувала всьому класу оголосити Тимофієві бойкот.

Закон про освіту чітко вказує на те, що в процесі навчання заборонено застосовувати методи фізичного і психічного насилля. У кращому випадку педагогічні прийоми Вероніки Євгенівни повинні стати предметом дискусії в школі, а якщо шкільна адміністрація відмовляється від внутрішнього розслідування, то за це повинне взятися районне управління освіти. Якщо батьки не хочуть публічного вияснення, то залишається тільки змінювати школу. Дитина, яка потрапляє у таку ситуацію, без допомоги дорослого з неї сама не вийде: вона ще занадто мала для того, щоб протистояти дорослому, який веде з нею війну як з рівною собі. Батькам ще тільки належить навчити її бути дорослішою і мудрішою, ніж цей дорослий.

На початку цькування

Дітям з самого початку треба допомагати втікати від конфлікту. При вербальній агресії - віджартовуватися, парирувати (в дитсадку і першому класі - явна перевага у того, хто володіє масою відмовок на кшталт «я - дурна, а ти - розумна, по горщиках чергова», або «перші горілі, другі золоті»). Спокій і гострий язик (обережно! без образ!) - вагома перевага, особливо коли фізичні сили нерівні.

Якщо щось віднімають і втікають, ніколи не бігти навздогін - на те й весь розрахунок. А для того, щоб не доганяти, не варто носити в школу нічого цінного і милого серцю. Діапазон заходів, якщо річ відібрали, - від простого «віддай» до скарги дорослим і батьківських переговорів про відшкодування збитку. Окремо треба вчити дітей як скаржитися, не нити: «Іванов у мене ручку взяв!», а попросити: «Будь ласка, дайте мені запасну ручку, мою забрали».

Дев'ятирічний Федір на голову нижчий від інших однокласників та на рік молодший. Бійки - це не для нього: приб'ють і не помітять. Мама розробила з Федором цілу стратегію захисту. Якщо дражнять - віджартовуватися, якщо віднімають щось - пропонувати самому: візьми, в мене ще є. Якщо нападають - попереджати: відійди подалі, перестань, мені це не подобається, ти робиш мені боляче. Йти геть. Утримувати агресора, якщо це фізично можливо. Шукати небанальні рішення: підняти крик або облити водою (за це теж влетить, але менше, ніж за розбиту брову або струс мозку). Нарешті, якщо застосування сили неминуче - вдарити після попередження: «Я тебе зараз вдарю», бажано при свідках. Федір впорався: бити його перестали, почали поважати.

А якщо жертва винна сама?

Діти, яких цькують, часто відрізняються соціальною та емоційною незрілістю, вразливістю, нерозумінням неписаних правил, недотриманням норм. Тому у дорослих часто виникає спокуса звинуватити у цькуванні саму дитину.

«Вчителі, обговорюючи проблему шкільного цькування, воліють називати її проблемою того, кого цькують, - зауважує Jahsh4o dytynu_ckujut_u_shkoli__2_Арсеній Павловський. - Але це завжди проблема колективу, а не жертви».

Тим не менше, можливо, справа не тільки в злостивості оточуючих.

«Добре було б придивитися, розпитати вчителів, запропонувати шкільного психолога бути присутнім на уроках і поспостерігати. Результати бувають приголомшливими. Дитина в школі може виявитися зовсім не такою, якою є вдома», - каже Наталя Науменко.

Батьки Сені, російськомовні іноземні громадяни, які приїхали до Росії працювати, віддали сина до хорошої школи з доброзичливою атмосферою. Однокласники почали його бити вже до кінця першого місяця. Вчителі стали з'ясовувати, в чому справа - і з'ясували: Сеня безперервно бурчав і лаяв все навколо, починаючи від школи і закінчуючи мерзенною брудною країною, куди його насильно привезли і залишили жити серед цих нікчем.

А з Сашею, веселим і симпатичним підлітком, ніхто не хотів сидіти поруч і працювати над спільним проектом. Педагогам навіть не відразу вдалося з'ясувати, що справа всього-на-всього в особистій гігієні: сильно потіючи, Саша не любив митися і змінювати одяг, а делікатні однокласники, не пояснюючи причини, просто ухилялися від спілкування.

«Якщо ситуація з цькуванням повторюється раз за разом у різних колах спілкування, можна зробити висновок, що у дитини є якийсь дефіцит соціальних навиків, - говорить Арсеній Павловський. - І тоді обов'язково треба шукати допомогу. Але це - для довгострокової перспективи, над цим потрібно працювати довго. А тут і зараз - треба загасити пожежу, яка розгорілася».

«У таких випадках, безсумнівно, потрібна робота з фахівцями, - радить Наталія Науменко, - і, скоріше за все, буде потрібно на півроку-рік вилучити дитину з шкільного середовища. Від такої соціалізації все одно ніякого толку не буде.

Часто для того, щоб позбавити дитину від неприємних переживань, не так вже багато і треба. Купити сину-підлітку позапланові штани, щоб з-під штанів, які стали закороткі, не стирчали волохаті щиколотки. Не змушувати другокласника ходити в школу в колготках, навіть якщо мамі це зручно: кальсони - не дефіцит і коштують не дорожче. Не водити восьмикласницю до школи і зі школи, якщо дійти можна пішки і не через кримінальний район».

Це не означає, що треба поступатися принципами, якщо справа дійсно в них: мова, швидше, про те, щоб ці принципи і міркування зручності не робили з дітей посміховисько.

Дитину не треба переробляти на догоду оточуючим: якщо вилікувати хронічний нежить або хоча б навчити дитину користуватися носовими хустками, щоб не текли з носа соплі, - відносно реально, то змусити її схуднути набагато важче. Не можна вселяти в дитину віру, що її можна не любити і переслідувати за її інакшість. «Так формується чутливість до зовнішнього оцінювання, - говорить Наталя Науменко. - Не можна підганяти свої якості під оцінку інших людей, не з цього кінця треба формувати самоприйняття».

Додати власний коментар

*
*
Будь ласка, додайте 8 й 1.

Домашня Церква

діти

10 фраз, які не можна говорити дитині

Будь-яка притямна людина розуміє, що при спілкуванні з дитиною треба ретельно як добирати слова, так і фільтрувати зміст сказаного. Фрази «Нащо я тебе народжувала?» і її більш «лагідний» аналог «Звідки ти взявся на мою голову?»...

любов

10 правил любові

Любити – справа непроста. Дуже часто під словом “любити” криється низка стереотипів. Щоб їх розвіяти – публікуємо текст о. Тихона Кульбаки про те, що ж насправді означає “любити”...

любов

Люди одружуються для щастя… А що стається потім?

Люди укладають шлюб у сподіванні, що це зробить їх щасливими. Те, що виростає поміж ними за рік, два або десять, буває неймовірним. Нерідко температура почуттів знижується, і подружжя нагадує двоосібну спілку, покликану до виконання життєвих завдань. Інколи ...

людина

Перед обличчям самотності

Лист жінки з будинку престарілих. Просто прочитайте...

дитина

Як виховувати хлопців?

Мудре виховання — це турбота про тіло і дух, оскільки вихованець не є ані ангелом, ані звіром ...

чоловіки

Чоловік мусить відірватися від матері

Невільницький емоційний зв’язок сина з матір’ю призводить до того, що хлопець почувається загубленим і не має впевненості у власній чоловічості, а також стає надто залежним від жінки. Ця залежність вражає чоловічу гордість...

діти

11 шкідливих фінансових звичок, які не варто передавати дітям

Привчити дитину до ощадливості, вміння рахувати й не тринькати гроші не так уже й легко. Одними умовляннями та виховними бесідами не обійтися. Насамперед діти звертають увагу не на слова, а на дії ...

діти

10 порад для батьків

Потреба відчуття свободи вибору є закорінена глибоко в людській натурі. Вона з'являється ще у немовлят, які реагують сміхом і радістю на ігри, в яких самі можуть встановлювати правила гри. І це повністю природно, що діти прагнуть до незалежних ...