Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Хочу подякувати за ласку і опіку над моєю сімєю Матері Божій і святій Філомені. Одного разу моїй дочці піднялась температура до 39,3. я помастила миром святої Філомени і сталося чудо.Температури не стало.Також допомогло миро святої Філомени від сильної болі

Люба (м. Бережани)

Назад
по Марія Колодій
Автор: Православний журнал "Фома"

Якщо дитину цькують у школі (третя частина)

Дата публікації: 06-10-2012
Що робити з чужою дитиною?

У взаємодії із чужими дітьми батьки переходять із крайнощів в крайність: то вони заплющують очі на колективне побиття на відстані двох метрів від них, тому що не відповідають за виховання чужих дітей; то кидаються з кулаками на кривдників своєї дитини, тому що за свого готові відразу «порвати». І вчать своїх дітей вирішувати всі проблеми кулаками: «а ти його вдар як слід». І звідси починаються вияснення стосунків часто із залученням правоохоронних органів.

Типова ситуація: другокласник Євгенко штовхає дівчинку Мар'янку в шкільному вестибюлі, поки вони вибирають місце, щоб сісти і перевзутися. Мар'янка падає. Бабуся дівчинки штовхає Євгенка і називає його ідіотом. Євгенко падає. Бабуся допомагає Мар'янці піднятися і наказує хлопчику, який вже плаче, триматися подалі від її внучки. Емоції заважають бабусі бути дорослою і не боротися із дитиною на рівних.

Дітей, які бешкетують, треба спокійно і твердо зупинити. Якщо чужа дитина грубіянить і хамить, не слід опускатися до її рівня. Не можна їй погрожувати і вдаватися до ненормативної лексики. Найкраще передати її до рук батьків і розмовляти з ними, а в ідеалі - у присутності і за посередництвом педагогів.

Важливо: чужих дітей не можна хапати руками, хіба що їхня поведінка загрожує чиємусь життю або здоров'ю.

Внутрішнє сонце

Багато наукових досліджень пов'язують шкільне цькування із неблагополуччям у сім'ї та економічним неблагополуччям регіону. Внутрішнє неблагополуччя дитини шукає виходу - і легкою жертвою стає той, хто сидить поруч – «не такий»: очкарик, іноземець, кульгавий, товстий, ботан. І якщо щасливу і улюблену дитину не так просто зачепити за живе, то дитину нещасливу зачепити легко: вся вона - вразливе місце. Щасливий і уваги не зверне на чужі нісенітниці; нещасний завиє, кинеться навздогін - і забезпечить кривдникові феєрверк емоцій, якого той і домагався.

Так що дуже хороший спосіб зробити свою дитину невразливою - це оточити його, як у «Гаррі Поттері», потужним захистом батьківської любові. Коли ти розумієш, що тебе можна любити, коли в тебе є почуття власної гідності - тебе не так легко знервувати словом «очкарик»: подумаєш, дрібниці. Це мама з татом повинні виростити в дитині ось це внутрішнє сонечко: життя - хороше, мене люблять, я хороший і маю право жити і бути коханим. Кожна дитина - Боже дитя, плід Його любові, в кожному - Його подих.

Батьки, однак, з раннього дитинства - з кращих, звичайно, мотивів - гасять це внутрішнє сонечко, нескінченно докоряючи дитині її недоліками і економлячи на добрих словах. Дитину соромлять, звинувачують і емоційно шантажують, не бачачи грані, яку не можна переходити. За цією межею дитина розуміє, що вона нікчемна, і не має права жити. Їй нескінченно соромно за себе, вона винна у тому, що вона - така. Її глибоко ранять найнешкідливіші дражнилки. У неї вже запущений процес віктимізації - перетворення в жертву.

Спокій, тільки спокій!

Сергійко хоче роздражнити Дмитрика. Його тішить влада над Дмитриком. Коли той біситься, червоніє і кричить, Сергійко радіє - як ніби він підірвав хлопавку: ба-бах - і конфетті летять. Дмитрик не може промовчати. Він прагне стерти Сергійка з лиця землі. Мама намагається переконати Дмитрика, що не треба так бурхливо реагувати, що можна відбутися жартами, піти, промовчати. Але йому здається, що промовчати - не круто: треба врізати як слід, щоб не вважали слабаком.

Із цим теж можна справлятися: скажімо, разом дивитися фільми про героїв і звертати увагу не на ті епізоди, де герой всіх б'є, а на ті, де від нього вимагається витримка і холоднокровність. У цьому сенсі ідеальні фільми про шпигунів і суперагентів. Втім, навіть Карлсон з його тактиками жартування і кукурікання до панни Цап - непогана підмога.

Культурні норми вимагають, щоб дитина була сильною і не давала спуску кривдникам, а цивілізаційні - не заохочують до насильства; не вдариш у відповідь - ти слабак, вдариш - потягнуть у дитячу кімнату міліції. Як не ходи - опинишся неправий. «Якщо не знаєш, як вчинити, роби по закону», - нагадує стару істину Наталя Науменко.

«У дитини завжди - велика спокуса відповісти силою на силу, - зауважує психолог Еліна Жиліна. - Її можна вчити не відповідати, фізично йти геть, ігнорувати кривдника. А якщо відповідати - то на іншому рівні. Це важко, тому що вимагає досить високого рівня самосвідомості та впевненості в собі. Але можна з раннього віку навчати дитину бачити, що стоїть за вчинками іншої людини, розуміти її мотиви і деколи навіть пошкодувати: ти нещасний, раз так скаженієш. Це корисно, особливо, якщо вдається домогтися не гордих, презирливих жалощів, а щирого співчуття: як же йому важко живеться, що з нього така пустота лізе».

Якщо батьки - християни, у них є шанс навчити дитину тому, що смиренність і лагідність - це не слабкість, а колосальна внутрішня сила. Що підставити другу щоку - це значить показати, що насильство не може тебе знищити, що воно ніяк не шкодить тобі, не зачіпає тебе. Дітям буває важко це вмістити: їм ближче «око за око». Батькам ще належить виростити в них цю силу духу - і поки її немає, дитину треба вчити інакше справлятися з образами.

«Важливо донести до дитини просту думку: якщо хтось говорить про тебе гидоти, це не твоя проблема, а його, - каже Наталя Науменко. - Навчити дитину правильно реагувати на образи, не кидаючись у бій з кожного приводу, швидко не вийде. Це копітка робота, на неї потрібно три-чотири місяці. Й іноді буває потрібно вилучити дитину із середовища, де її цькують. Якщо немає схвалення середовища - не можна працювати над самооцінкою. Можна забрати дитину на сімейне навчання, на екстернат і повернути її в школу пізніше. Часто буває, що в цькуванні винна не дитина, а середовище. Наприклад, класичний варіант казки про бридке каченя - обдарована дитина в школі в соціально неблагополучному районі. Ми, дорослі, можемо вибирати для себе середовище - можемо звільнитися з роботи, де нас принижують. У дітей такої можливості немає. Але ми можемо їм допомогти, підшукавши середовище, де їх будуть приймати».

Нарешті, з дітьми, що мають досвід цькування, досвід незаслуженого страждання, обов'язково треба розмовляти - на цьому наполягають всі фахівці. Можливо, психологічна або психіатрична допомога знадобиться далеко не всім, але всім потрібно допомогти пережити і переробити цей травматичний досвід, щоб він не скалічив, а зробив сильнішим.
http://dyvensvit.org

Додати власний коментар

*
*
Що є сумою 6 і 4?

Домашня Церква

діти

10 фраз, які не можна говорити дитині

Будь-яка притямна людина розуміє, що при спілкуванні з дитиною треба ретельно як добирати слова, так і фільтрувати зміст сказаного. Фрази «Нащо я тебе народжувала?» і її більш «лагідний» аналог «Звідки ти взявся на мою голову?»...

любов

10 правил любові

Любити – справа непроста. Дуже часто під словом “любити” криється низка стереотипів. Щоб їх розвіяти – публікуємо текст о. Тихона Кульбаки про те, що ж насправді означає “любити”...

любов

Люди одружуються для щастя… А що стається потім?

Люди укладають шлюб у сподіванні, що це зробить їх щасливими. Те, що виростає поміж ними за рік, два або десять, буває неймовірним. Нерідко температура почуттів знижується, і подружжя нагадує двоосібну спілку, покликану до виконання життєвих завдань. Інколи ...

людина

Перед обличчям самотності

Лист жінки з будинку престарілих. Просто прочитайте...

дитина

Як виховувати хлопців?

Мудре виховання — це турбота про тіло і дух, оскільки вихованець не є ані ангелом, ані звіром ...

чоловіки

Чоловік мусить відірватися від матері

Невільницький емоційний зв’язок сина з матір’ю призводить до того, що хлопець почувається загубленим і не має впевненості у власній чоловічості, а також стає надто залежним від жінки. Ця залежність вражає чоловічу гордість...

діти

11 шкідливих фінансових звичок, які не варто передавати дітям

Привчити дитину до ощадливості, вміння рахувати й не тринькати гроші не так уже й легко. Одними умовляннями та виховними бесідами не обійтися. Насамперед діти звертають увагу не на слова, а на дії ...

діти

10 порад для батьків

Потреба відчуття свободи вибору є закорінена глибоко в людській натурі. Вона з'являється ще у немовлят, які реагують сміхом і радістю на ігри, в яких самі можуть встановлювати правила гри. І це повністю природно, що діти прагнуть до незалежних ...