Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Я хочу подякувати Святій Філомені за ласку зцілення від дерматиту, а також хочу закликати всіх, у  кого є якісь проблеми, молитися до цієї Великої Святої.

п. Уляна (м. Львів)

Назад
Автор: nicolasparish.org.ua

Відповідальне батьківство

Дата публікації: 12-08-2010
сім'я

Батьківство – це покликання, як стосується певних дій, прикмет, способу реалізації життя, а не означає посідати щось. Покликання до батьківства не зводиться до того, щоб мати дітей, але щоб виконувати батьківські функції, бути мамою і татом. “За самою своєю природою установа подружжя і подружня любов спрямовані до народжування й виховання дітей, якими вони немов увінчуються” (Gaudium et Spes (Про Церкву в сучасному світі) 53). “Діти є найціннішим даром подружжя і приносять батькам найбільше добра” (GS 54).

tl_files/articles/batiky.jpgПодружня єдність між чоловіком та жінкою і нерозривність подружжя ґрунтується на внутрішній духовній єдності осіб, які входять в інтимне сопричастя життя силою Божественної любові. У подружжя ця духовна єдність в любові висловлюється також і в тілесний спосіб у статевому співжитті. Таким чином, статевий акт, згідно з самою природою, має подвійний характер: єднальний і дітородний. У тілесному вимірі він здійснює єднання в любові чоловіка та дружину, і ця любов спрямована до плідності, до народження нового життя.

Дитина не приходить ззовні, щоб долучитися до взаємної любові подружжя; вона з'являється в самому серці цього взаємного дару, є його плодом і здійсненням. Чоловік і жінка виступають як образ Божий, коли, народжуючи дітей, стають діяльними сопричасниками творчої сили і батьківства Бога (пор.: Еф. 3,14-15; Мт. 23, 9). “У місії подружжя передавати життя і бути вихователями тих, кому вони його дали, чоловік і дружина є співпрацівниками Божої любові і наче її виразом” (GS № 61).

Жодна людина не виникає випадково, вона завжди є ціллю творчої любові Бога. Із цієї фундаментальної правди походить те, що здатність до дітонародження є вписаною в людську статевість, - це, співпраця з творчою Божою силою.

Подружня любов єднає чоловіка та жінку, і вони стають “одним тіло” через їхню відмінність та взаємодоповнюваність. Тілесна єдність є виявом і символом єдності духовної. У момент зачаття паралельно діють Бог і подружня пара: батьки дають тіло, а Бог наповнює життєдайним духом. Дитина – це плід і видимий знак любові батьків, активне прийняття подружжям Божого дару.

Батьківство – це приведення дітей у світ, яке відбувається етапами:

• Прийняття дитини (життя до народження). Приймати дітей навіть тоді, коли вони не є такими як ми сподівалися, навіть якщо ми хотіли бачити їх зовсім іншими, зрозуміти хто вони, допомогти їм стати тими, ким хоче бачити їх Бог, тобто їх любити.

• Опіка над маленькою дитиною

• Духовне народження

• Дати дитині можливість піти в світ, залишити батьків.

В енцикліці “Humanae vitae” Святіший Отець таким чином трактує відповідальне батьківство. Це розпізнання свого завдання в цьому покликані, беручи до уваги різні аспекти:

Біологічний: полягає в тому, щоб пізнати й розуміти основи біологічних законів плідності, які діють у людському тілі і шанувати біологічні закони спільної плідності.

Психологічний: вміння керувати собою, самоопановувати інстинкти силою розуму і волі; любов це не те саме, що секс, це також не тільки почуття і не тільки приємність

Моральний (етичний): це дотримання етичних норм, шанування суті подружнього акту, рішення про більшу кількість дітей, беручи до уваги фізичне, економічне, психологічне, суспільне становище, або з важливих причин, на якийсь час відкласти, з важливих причин, зачаття наступної дитини

Духовний (релігійний): це життя у згоді з Божою волею, пам'ять про безсмертя людської душі, дбати про власне духовне зростання.

Риси “безвідповідального батьківства”

Звістку про поповнення сім’ї, особливо першу, більшість чоловіків сприймає зі змішаними почуттями:

• Гордість – маю власне потомство

• Захоплення – тепер у нас справжня сім’я

• Страх – а раптом дружина перестане приділяти мені увагу

• Радість – вона замкнеться на дитині і перестане мене контролювати

• Стурбованість – доведеться ставати татом, а хто його знає, що це таке

• Сумнів – почнуться пелюшки, безсонні ночі. І навіщо я одружувався?

• Побоювання – а раптом не від мене?

• Напад виробничої активності – тепер треба годувати дітей.

Залежно від реакції на повідомлення дружини про її вагітність, батьків можна поділити на такі категорії:

• Дбайливі – можуть прибирати, попрати, сходити з дружиною на вечірню прогулянку. Попереджають всі її бажання.

• Уникаючі – ці раптом стають трудоголіками. На них несподівано звалюється такий шквал роботи, що переробити все протягом робочого дня просто неможливо. Доводиться постійно залишатися на безкінечні наради, колегії, консиліуми.

• Незворушні – справжнього чоловіка нічим не здивуєш. Жінка повинна народжувати, от хай і народжує.

• Учені – постійно підсовують дружині літературу про правильне харчування, гімнастику для вагітних. Таким чином вони виявляють свою увагу.

За даними соціологів середньостатистичний український батько лише 4 хвилини в день приділяє увагу вихованню дитини. Лише 32% татусів допомагають дітям робити уроки. А тих серед чоловіків, хто доглядає хвору дитину – лише 10%. Лише 24% татусів у своїх обов'язках мають супровід дітей до школи. Можливо, це якраз ті хвилини, коли по дорозі до школи тато ще й “виховує” своїх дітей? Для інших зацікавленість навчанням власних дітей обмежується переглядом табелю.

Бажання мати дитину часто випливає із наступних міркувань, а саме, як батьки сприймають власну дитину:

Дитина плоть від моєї плоті: батьки неодмінно хочуть вкласти у свою дитину сласні життєві цінності. Дитина – продовжувач справи батьків, звичаїв, традицій. Батьки вимагають від дочки чи сина наслідування їх круті повороти в житті. Вони сприймають власну дитину лише як власне творіння. Не маючи поваги до свободи дитини, батьки підміняють любов до неї любов'ю до власних життєвих цінностей.

Дитина – моє виправдання перед людьми: дитина народжується як суспільна необхідність, тому що так прийнято у суспільстві, так нормально. При цьому батьки можуть займатися різними справами, а дитину вони мають як дань загальноприйнятим нормам. Вдягнута як всі, харчується не гірше за інших, досить зайнята: школа, студія, репетитор. Через дитину підтримується імідж самих батьків. При чому саме дитина нічого не означає для батьків. Дитина має добре вчитися, поступити в інститут, влаштуватися на престижну роботу, вміти заробляти гроші, мати сім’ю.

Дитина – моя опора в старості: деякі батьки виховують в дітях чутливість до потреби, здатність до турботи і піклування, вірності лише їм. Це настанова очікування. Постійно ведеться контроль за рівнем турботи, прихильності до батька та матері. Батьки можуть проявляти капризи, невдоволення, демонструвати хвороби і немічність, які культивуються лише з однією метою – утримати увагу та турботу дитини на собі.

Дитина дісталася дорого: якщо дитина в дитинстві багато хворіє, то в материнській душі розвивається сильні навички реагувати на її найменші розлади. Скоро вона перестає розрізняти, де у дитини капризи, а де насправді дитина потребує її участі. Мама стає роздратованою, або до крайності строгою, вимогливою, або навпаки, уразливою; або інакше – підлеслевою, адже дитина для неї – центр життя.

Еротична пристрасть: сьогодні немало матерів, що самі виховують синів, явно чи відкрито страждають цією хворобою. Невдоволеність чоловіком чи його відсутність пробуджують еротичну пристрасть до власного сина. Виражається вона у чуттєвій ніжності, інколи навіть у кокетуванні, яке сама мати не помічає. Якщо є друга дитина, і це дівчинка, то вона буде почувати постійне позбавлення любові. Неувага сина може породжувати материнські капризи, істерики та сцени, які будуть відбуватися, добиваючись прояву синівських почуттів.

Дитина – компенсація за відсутність чоловіка, дружини чи життєву невдачу: прихильність та привя'занність до дитини у цьому випадку може значно порушити весь розвиток дитячої душі, тому що замикає дитину на батьках, послаблює його волю, виховує до егоїзму та себелюбства

Дитина – професійно-педагогічне доповнення батьків: дитина для батьків, це те саме, що і помідорний кущ на городі. З цього куща батьки хочуть мати добрий урожай і для цього пробують різні способи і варіанти його вирощування, так і з дитиною вони чинять так як з предметом своїх педагогічних експериментів. Після прочитання ще однієї книги про виховання дітей, вони маючи нові ідеї, хочуть їх спробувати на власній дитині. Спочатку батьки будуть захоплені ідеєю розвитку пам'яті у дитини, іншим разом – ідеєю трудового виховання, в третій раз – ідея виховання волі через закалювання...

Дитинаспроба укріпити (чи збудувати) сімю: зазвичай зустрічається у жінок, які ставлять собі замету укріпити стосунки в сімї, повернути чоловіка, чи попередити його відхід, “прив'язавшидо себе дитиною, або примусивши таким чином партнера одружитися. Така поведінка матері є основною причиною порушення протікання вагітності, передчасних пологів, відсутності молока у матері, хворобливості малюка.

Дитина як дар Божий: сприйняття кожної дитини з радістю, як знак милосердя Божого та Його благословення. Як плід співпраці між Богом та батьками.

Треба зазначити, що чоловік починає в повноті себе відчувати батьком у трьох випадках:

• Коли почує рухи дитини в лоні матері

• Після народження малюка

• Коли діти вже підросли

Але поки батьківські почуття не прокинулись, ліпше, що можу зробити батько – це любити матір своїх дітей.

nicolasparish.org.ua

Додати власний коментар

*
*
Що є сумою 6 і 9?

Домашня Церква

діти

Простий спосіб навчити дитину не перебивати

Напевне, кожному з батьків знайома ситуація, коли під час розмови з будь-ким маленький син чи дочка смикають за рукав і перешкоджають. Ця техніка, яку я піддивилася в однієї своєї знайомої, допоможе раз і назавжди вирішити цю проблему ...

страх

ДИТЯЧІ СТРАХИ: Звідки вони беруться і як їх позбутися.

Дитячий страх — це природна реакція на якусь небезпечну або тривожну ситуацію в житті дитини, реальну чи придуману; сигнал, що дитина з чимось не може впоратися і тому відчуває внутрішнє напруження....

любов

30 порад закоханим від о. Ярослава Ґонсьорека

Про любов, заручини та шлюб розповів о. Ярослав Ґонсьорек в інтерв'ю ...

діти

Ця країна заборонила аборти. Результати – неймовірні

Згідно з новим дослідженням, проведеним науковцями від MELISA Institute, від часу заборони абортів у Чилі спостерігається не лише покращення стану здоров’я жінок, але й різке зменшення кількості жінок, які роблять спроби нелегального виконання аборту...

ШЛЮБ

Обіцянка, яку неможливо виконати у шлюбі

Чому щастя — це наслідок здорових стосунків, а не мета шлюбу...

шлюб

Як виховати вірність?

Вірність – чеснота, що закладається (або ж ні) ще в дитинстві. Це слово, до речі, походить від «віра». Вірна людина – це також та, яка гідна довіри, якій можна довіритися. Саме такою людиною може й має стати кожен із нас. Бо ми, своєю чергою, покликані допомагати зростати у вірності іншим, насамперед – дітям...

любов

Як працювати разом у подружжі?

Ми працюємо разом уже понад десять років, з них одружені — майже два. І нам ще не надокучило дивитися один одному у вічі, дихати в спину і трапезувати за одним столом тричі на день...

сімя

Навіщо брати шлюб?

У нашому суспільстві краса і велич любові в шлюбі є настільки похмурими, що більшість людей зараз дивляться на шлюб як на в'язницю: звичайну, нудну, правову матерію, яка загрожує любові та руйнує свободу...