Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Я хочу подякувати Святій Філомені за ласку зцілення від дерматиту, а також хочу закликати всіх, у  кого є якісь проблеми, молитися до цієї Великої Святої.

п. Уляна (м. Львів)

Назад
по Жива Вервиця (adm)
Автор: credo-ua.org

75 років тому виник Освенцім

Дата публікації: 27-04-2015
Війна
75 років тому рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер наказав створити концентраційний табір на околицях Освенціма, чию назву німці змінили на Аушвіц. 27 квітня 1940 року розпочалась історія місця, яке стало символом знищення євреїв і страждань поляків.

Проект створення концтабору в Аушвіці постав у канцелярії верховного командування СС і поліції, що у Вроцлаві, яким керував группенфюрер СС Еріх фон дем Бах-Зелевскі. Під кінець 1939 року з цим проектом виступив підлеглий йому інспектор поліції та безпеки оберфюрер СС Арпад Віґанд.

Німців непокоїло зростання опору поляків. Вирішення проблеми вони вбачали у масових арештах. Однак бракувало місць, де можна було би розміщувати затриманих. Наявної системи концтаборів було замало, а в’язниці Верхньої Сілезії вже переповнилися.

На думку Віґанда, для створення нового табору, який міг би вмістити близько 10 тис. осіб, надавалися казарми польської армії, розташовані у периферійній дільниці Освенціма, що був приєднаний до Рейху 8 жовтня 1939 року. Вже у межах Німеччини та зі зміною назви на Аушвіц, це місце мало стати зразковим німецьким містом.

Віґанд звертав увагу, зокрема, на те, що табір там можна створити достатньо швидко, пристосовуючи казармені приміщення. Однак ця локалізація не видалася переконливою представникам нової влади.

Як каже керівник досліджень у Державному музеї Аушвіц-Біркенау Пьотр Сеткевич, у січні 1940 року німці розглядали кілька локалізацій. Три з них були розташовані в довоєнних межах Польщі: у Вельцхаймі, Кіслау і Фроєнбергу, одна в Сосновці й остання в Аушвіці. У лютому постала думка створити новий концтабір у Штутові (Штуттгоф).

На думку Пьотра Сеткевича, на користь розташування концтабору в межах Аушвіца свідчило кілька моментів. Насамперед, там існував комплекс із 22 мурованих будівель і кількох десятків дерев’яних бараків, які можна було використати під склади, майстерні, стайні, гаражі.

«Всупереч поточній думці, Інспекторат концентраційних таборів не мав у своєму розпорядженні безмежного фінансування, але мусив провадити всі інвестиції в рамках квот, визначених згори. Видача серйозних коштів у середині бюджетного року становила чималу проблему. Йшлося про заощаджування грошей і — певно, це було найважливіше — будівельних матеріалів, які в Німеччині під час війни були жорстко регламентовані», — каже Сеткевич.

На користь локалізації в Аушвіці свідчила також близькість залізничної станції, що полегшувало доставку в’язнів і будматеріалів. Обнадійливими були перспективи розвитку. Територія довкола табору належала польським селянам, яких легко можна було виселити, не виплачуючи компенсацій. «Певною мірою ріки Вісла і Сола ізолювали територію табору від зовнішнього світу», — каже керівник центру досліджень.

У січні в Аушвіц приїхала комісія, вислана інспектором концтаборів оберфюрером СС Ріхардом Глюксом. Члени комісії видали висновок, що колишні казарми не надаються для влаштування тут табору. 1‑го лютого Гіммлер розпорядився провести нову інспекцію всіх пропонованих локалізацій. Через три тижні Глюкс доповів йому, що в Аушвіці, після невеликих перебудов, можна швидко відкрити карантинний табір. Умовою було перейняття колишніх казарм із рук вермахту.

8 квітня 1940 року генерал авіації Хальм здав в оренду СС територію і будинки колишнього перебування частини польського війська, а на місце приїхала наступна комісія з хауптштурмфюрером СС Рудольфом Гессом на чолі. Після інспекції Гіммлер вирішив: в Аушвіці буде табір. Наказ було підписано 27 квітня 1940 року. Над організацією справи заходився Гесс, який 4 травня був призначений комендантом.

Підготовчі роботи тривали до середини серпня. Німці виселили з околиць близько 1,2 тис. чоловік. Територію колишніх казарм заселили 300 освенцімських євреїв. Гесс також узяв на роботу кільканадцятеро поляків. 20 травня раппортфюрер Герхард Паліч привіз до Аушвіца 30 німецьких криміналістів, поселивши їх у Заксенхаузені. Це був початок кадрової структури.

Датою початку діяльності табору вважається 14 червня. Тоді з Тарнова прийшов перший транспорт, який містив 728 польсьських політичних в’язнів.

Аушвіц став найбільшим із німецьких концентраційних таборів. 1942 року в селі неподалік виник Аушвіц-ІІ Біркенау, який став місцем знищення євреїв. У табірному комплексі функціонувала також мережа філій. Загалом в Аушвіці гітлерівці знищили щонайменше 1,1 млн. чоловік, переважно євреїв, але також поляків, циган, радянських в’язнів та інших неугодних.

http://www.credo-ua.org/


 Додати власний коментар

*
*
Будь ласка, додайте 9 й 5.

Сторінки історії

УГКЦ

У двобої з Системою. Митрополит Андрей Шептицький і більшовицька влада

Великий авторитет митрополита Андрея Шептицького виходив далеко за межі українського суспільства. Тому за життя владики навіть більшовицький режим не наважився зазіхати на права церкви, яку він очолював. Ще до війни робилися безуспішні спроби схилити владику Андрея приєднати Українську греко-католицьку церкву (УГКЦ) до Російської православної церкви (РПЦ). Лише 1946 року, вже після його смерті, було скликано неканонічний Собор у Львові, що заборонив УГКЦ і змусив греко-католиків піти у підпілля ...

УГКЦ

ЯК ШУКАЛИ МОГИЛУ МИТРОПОЛИТА АНГЕЛОВИЧА НА ГОРОДОЦЬКОМУ ЦВИНТАРІ У ЛЬВОВІ

22 квітня 1880 р. львів’яни чи не вперше побачили багатолюдну маніфестацію греко-католиків, а саме урочисте перепоховання трьох єпископів і чотирьох крилошан. «Давно вже Львів не бачив такого поважного, величавого, а при том глубоко трогаючого походу, як в сей день», – писала газета «Діло». На чолі – митрополит Йосиф Сембратович і єпископ-суфраган Сильвестр Сембратович в оточенні крилошан, за ними – депутації українських товариств і Сенат університету, церковні братства з хоругвами, хор співав жалібних пісень. Домовину митрополита Григорія Яхимовича (1860-1863) несли монахи на раменах, решту домовин везли катафалки...

УГКЦ

ПАСТИР СРІБНОЇ ЗЕМЛІ: СТОРІНКИ З ЖИТТЯ О. АВГУСТИНА ВОЛОШИНА

19 липня, 60 років тому, у лікарні сумнозвісної московської Бутирки, зупинилось серце одного з найвизначніших українських подвижників – о. Августина Волошина, якого Українська Греко-Католицька Церква готує до прослави у сонмі блаженних (його ім’я числиться у списку 45 новомучеників, що постраждали за віру від комуністичного режиму і над котрими в УГКЦ провадиться беатифікаційний процес). Отець Августин Волошин відомий, передусім, як президент Карпатської України....

Афон

НА АФОНІ ЗНАЙШЛИ НЕВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ СТАРОВИННИЙ СКИТ ЗАПОРІЗЬКИХ КОЗАКІВ "ЧОРНИЙ ВИР"

На Святій горі Афон у Греції українськими дослідниками виявлено Старовинний козацький скит «Чорний Вир», заснований запорозькими козаками в 1747 році. Цей скит запорожці називали «Духовним Запоріжжям»...

папа

Служити істині: Папа, який засудив нацизм

Досягнення миру часто вимагає від нас компромісів, ціна яких буває різною. Чи варто заради власного спокою заплющувати очі на відверте потурання злу? 1937 року папа Пій XI видав німецькомовну енцикліку «Mitbrennender Sorge» («З гарячою занепокоєністю»), у якій засудив нацистський режим за переслідування «неугодних», зокрема німецьких католиків. Папа впевнений: із беззаконням миритися не можна, полишена правда не плата за безпеку, а порозуміння з’явиться лише в разі дотримання Божих заповідей ...

Війна

75 років тому виник Освенцім

75 років тому рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер наказав створити концентраційний табір на околицях Освенціма, чию назву німці змінили на Аушвіц. 27 квітня 1940 року розпочалась історія місця, яке стало символом знищення євреїв і страждань поляків ...

Рим

Сходи, якими Христос підіймався до Пилата

Рим – колиска християнства, місто, зрошене кров’ю апостолів та мучеників, столиця намісника св. Петра. Здається, кожен камінь тут – справжня реліквія. Проте з такою кількістю храмів, базилік та каплиць Рим може сприйматись як черговий, навіть дуже цікавий, але лише туристичний маршрут...

молитва

Наймогутніша зброя для України

Йшов 1571 рік. Численний турецький флот вийшов у море, щоб підкорити Європу. Султан Селім ІІ оголосив, що в разі перемоги по всій Європі буде введено іслам. Перед тим турецька армія здобула велику перемогу у битві під Варною 1444 року, а десять років потому християни втратили Константинополь. У ІІ половині ХVI століття турецькі війська здобули острови Кіпр і Крит у Середземному морі. Існувала загроза, що вся Європа повторить долю Іспанії, загарбаної маврами у VIII столітті ...

Архів новин