Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Слава Ісусу Христу! Довгий час мала проблеми з ногами. Зробили операцію на вени. Пройшло паро років після операції і побачила в одному місці почервоніла нога, почула болі. Здавалось таке подібне до відкриття рани на нозі. До лікарів не зверталася. Молилася до багатьох святих. Я маю миро св. Філомени. Помастила ногу миром св. Філомени і почала відмовляти дев’ятницю. Скоро почула полегшення і в цьому місці гарно зажило. Складаю щиру подяку св.  Філомені, Матінці Божій, Ісусові Христові і всім святим.

Горак Надія (Львіська обл., м. Мостиська)

Назад
Автор: Марія Савків

Найвизначніші свята Церкви

Дата публікації: 11-06-2010
храм
Протягом І – ІV століть виділилось 12 найвизначніших свят, головним чином пов’язаних з особами Ісуса Христа та Богородиці.

Серед них виділяють, так звані, неперехідні, тобто з фіксованими датами святкування. А саме:
Різдво Христове;
Хрещення;
Стрітення Господнє;
Благовіщення;
Преображення Господнє;
Різдво Пресвятої Богородиці;
Успіння Богородиці;
Воздвиження Хреста Господнього;
Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Інша група дванадесяти свят – перехідні, дата яких пов’язана зі святкуванням християнської Пасхи. Це, зокрема:
Вхід Господній в Єрусалим (святкується тиждень до Пасхи);
Вознесіння Господнє – сороковий день після Пасхи;
П’ятидесятниця (або День Святої Трійці) - п’ятдесятий день після Пасхи.

Пасха – Свято Воскресіння Ісуса Христа. Святкується на згадку про події, зображені в Євангеліях. Охоплює перед пасхальний або „страсний” тиждень, пов’язаний з останніми днями земного життя Христа:
пасхальну неділю, тобто день Світлого Христового Воскресіння;
післяпасхальний тиждень, так званий „чистий”.

Символіка „пасхи” сягає корінням у давню історію євреїв і пов’язана з умилостивлюючими жертвоприношеннями (свято Песах). Спокутна жертва Ісуса Христа замінила старозавітну пасхальну жертву.

Зв’язок християнської Пасхи з юдейським праобразом виявляється і у визначенні дати святкування. Пасха є перехідним святом. Її дата пов’язана із визначенням дати юдейського свята Песах та зіставленням сонячного та місячного календарів. Схема ця має назву пасхалії і була визначена на ІІ Вселенному соборі. Згідно з нею християнську Пасху святкують у першу неділю після повного місяця, при цьому не допускається збіг з юдейською пасхою.

Існували різні схеми обчислення цього періоду. На Заході це було, так зване, Римське обчислення, укладене Вікторином Аквітанським та Діонісієм Малим. На Сході таблиці – пасхалії укладались Теофілом та Кирилом Александрійськими. Після багаторічних дискусій Римська Церква прийняла систему Діонісія Малого, а Східна – продовжила триматись александрійської. Від тоді і до сих пір існує ця розбіжність між Сходом та Заходом у даті святкування християнської Пасхи. І ми бачимо, вона не пов’язана із старим та новими стилями у церковному календарі. Воскресіння Господнє для східних християн є головним і найбільшим святом річного богослужбового кола.

А перед нами ще Страсний тиждень. Богослужіння перших днів цього тижня завершуються в Страсну Середу спогадом про помазання ніг Господа грішницею.

У Четвер згадується встановлення Євхаристії на Тайній Вечері. Потім богослужіння словесно відтворюють страждання, смерть і покладення в гріб Господа. Священики читають 12 євангельських уривків про страсті Господні. Молільники ніби присутні біля Христа Господнього. За давнім звичаєм всі присутні під час євангельських читань тримають запалені свічі.

Вечірнє, точніше денне, богослужіння Великої П’ятниці супроводжується винесенням на середину храму зображення тіла померлого Христа – плащаниці, яку кладуть на підвищення, подібно до гробу.

На Утрені Великої Суботи здійснюється чин погребення Христа Спасителя. Це дуже красиве богослужіння, на якому священики переодягаються із темних риз у світлі і вже чується вістка про Христове Воскресіння.

Можливо нам не захочеться іти в храм в ці страсні дні. У нас плутаються думки, наповнює сум’яття чи відчай. Але були люди, які не мали де дітись, куди піти від дійсності, яка оточила їх в останні земні дні Христа. Це були Богородиця, апостоли, учні. І в них путались думки, їх наповнював страх і відчай, але від реальності не було де відійти.

Коли ми про це подумаємо, то можливо знайдемо час і своє місце в храмі.

Бажаю собі і вам, радіослухачі, такого глибокого пережиття всіх свят церковного календаря, щоб це було не спогадом про давно минулі дні, а дійсністю нашого життя.

http://www.svitanok.te.ua/topics.php?id=90

Додати власний коментар

*
*
Будь ласка, додайте 7 й 2.

Сторінки історії

УГКЦ

У двобої з Системою. Митрополит Андрей Шептицький і більшовицька влада

Великий авторитет митрополита Андрея Шептицького виходив далеко за межі українського суспільства. Тому за життя владики навіть більшовицький режим не наважився зазіхати на права церкви, яку він очолював. Ще до війни робилися безуспішні спроби схилити владику Андрея приєднати Українську греко-католицьку церкву (УГКЦ) до Російської православної церкви (РПЦ). Лише 1946 року, вже після його смерті, було скликано неканонічний Собор у Львові, що заборонив УГКЦ і змусив греко-католиків піти у підпілля ...

УГКЦ

ЯК ШУКАЛИ МОГИЛУ МИТРОПОЛИТА АНГЕЛОВИЧА НА ГОРОДОЦЬКОМУ ЦВИНТАРІ У ЛЬВОВІ

22 квітня 1880 р. львів’яни чи не вперше побачили багатолюдну маніфестацію греко-католиків, а саме урочисте перепоховання трьох єпископів і чотирьох крилошан. «Давно вже Львів не бачив такого поважного, величавого, а при том глубоко трогаючого походу, як в сей день», – писала газета «Діло». На чолі – митрополит Йосиф Сембратович і єпископ-суфраган Сильвестр Сембратович в оточенні крилошан, за ними – депутації українських товариств і Сенат університету, церковні братства з хоругвами, хор співав жалібних пісень. Домовину митрополита Григорія Яхимовича (1860-1863) несли монахи на раменах, решту домовин везли катафалки...

УГКЦ

ПАСТИР СРІБНОЇ ЗЕМЛІ: СТОРІНКИ З ЖИТТЯ О. АВГУСТИНА ВОЛОШИНА

19 липня, 60 років тому, у лікарні сумнозвісної московської Бутирки, зупинилось серце одного з найвизначніших українських подвижників – о. Августина Волошина, якого Українська Греко-Католицька Церква готує до прослави у сонмі блаженних (його ім’я числиться у списку 45 новомучеників, що постраждали за віру від комуністичного режиму і над котрими в УГКЦ провадиться беатифікаційний процес). Отець Августин Волошин відомий, передусім, як президент Карпатської України....

Афон

НА АФОНІ ЗНАЙШЛИ НЕВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ СТАРОВИННИЙ СКИТ ЗАПОРІЗЬКИХ КОЗАКІВ "ЧОРНИЙ ВИР"

На Святій горі Афон у Греції українськими дослідниками виявлено Старовинний козацький скит «Чорний Вир», заснований запорозькими козаками в 1747 році. Цей скит запорожці називали «Духовним Запоріжжям»...

папа

Служити істині: Папа, який засудив нацизм

Досягнення миру часто вимагає від нас компромісів, ціна яких буває різною. Чи варто заради власного спокою заплющувати очі на відверте потурання злу? 1937 року папа Пій XI видав німецькомовну енцикліку «Mitbrennender Sorge» («З гарячою занепокоєністю»), у якій засудив нацистський режим за переслідування «неугодних», зокрема німецьких католиків. Папа впевнений: із беззаконням миритися не можна, полишена правда не плата за безпеку, а порозуміння з’явиться лише в разі дотримання Божих заповідей ...

Війна

75 років тому виник Освенцім

75 років тому рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер наказав створити концентраційний табір на околицях Освенціма, чию назву німці змінили на Аушвіц. 27 квітня 1940 року розпочалась історія місця, яке стало символом знищення євреїв і страждань поляків ...

Рим

Сходи, якими Христос підіймався до Пилата

Рим – колиска християнства, місто, зрошене кров’ю апостолів та мучеників, столиця намісника св. Петра. Здається, кожен камінь тут – справжня реліквія. Проте з такою кількістю храмів, базилік та каплиць Рим може сприйматись як черговий, навіть дуже цікавий, але лише туристичний маршрут...

молитва

Наймогутніша зброя для України

Йшов 1571 рік. Численний турецький флот вийшов у море, щоб підкорити Європу. Султан Селім ІІ оголосив, що в разі перемоги по всій Європі буде введено іслам. Перед тим турецька армія здобула велику перемогу у битві під Варною 1444 року, а десять років потому християни втратили Константинополь. У ІІ половині ХVI століття турецькі війська здобули острови Кіпр і Крит у Середземному морі. Існувала загроза, що вся Європа повторить долю Іспанії, загарбаної маврами у VIII столітті ...

Архів новин