Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Я хочу подякувати Святій Філомені за ласку зцілення від дерматиту, а також хочу закликати всіх, у  кого є якісь проблеми, молитися до цієї Великої Святої.

п. Уляна (м. Львів)

Назад
Автор: Леся та Лев Сабари

Літургія - джерело спасіння

Дата публікації: 28-07-2009
Немає святішого, величавішого та важливішого діяння, ніж страшна Жертва Служби Божої. 

Митрополит А. Шептицький

Божественна Літургія відправляється на землі вже майже дві тисячі років, проте вона ніколи не втрачає свого центрального місця як у житті Церкви, так і в житті кожного християнина. Звичайно, до того, як Літургія отримала сучасний вигляд, вона пройшла довгий період розвитку і змін, зазнаючи різного роду впливів. Загалом можна сказати, що змінювалися лише другорядні її елементи, а основа залишалася завжди сталою. Проте з часом ці другорядні елементи затьмарили собою і своїми проблемами сутнісне значення Божественної Літургії. Такий стан сприяв розриву між змістом текстів і жестів Літургії та тим, як пересічні люди сприймають Службу Божу, що є центром молитовного життя не тільки християнина, але також і всієї Церкви Христової. Такі обставини стають викликом для Церкви, адже саме від неї сьогоднішня людина потребує якомога частіше брати участь у Святій Літургії, розуміти ті дійства, які відбуваються в час Богослужіння, та застановлятися над тим, чи правильно ведемо себе під час Євхаристійної Жертви. Щоб відповісти на ці та ряд інших питань, пропонуємо читачам глибше і повніше пізнати суть цього величного і такого бажаного нашому серцю Богослужіння. Щоб задовольнити бажання зацікавлених, відповісти на поставлені питання, пропонуємо вашій увазі добірку статей про Божественну Літургію та її значення у духовному житті на основі книги о. Юліяна Катрія, ЧСВВ «Божественна Літургія – джерело святости» та сучасних богословських досліджень Католицької Церкви.

 Такі уривки плануємо друкувати з продовженням, щоб усі бажаючі могли з ними ознайомитися.

Про Святу Літургію

Центром культу-богопочитання у Христовій Церкві є Пресвята Євхаристія, яку приймаємо у Святому Причасті. Євхаристія довершується на Святій Літургії. Без Літургії нема Пресвятої Євхаристії, нема Святого Причастя. Тому Свята Літургія – це найважливіше, найцінніше і найсвятіше, що має Христова Церква, бо це повторення Ісусової Жертви на хресті у безкровний спосіб.

Ватиканський Собор ІІ ухвалив осібний декрет-конституцію про Святу Літургію. Бажанням Собору є те, щоб вірні краще знали Святу Літургію, розуміли її та брали в ній участь, бо Свята Літургія – це джерело нашого освячення. «Дуже бажає собі того Церква – Мати, - каже Собор, - щоб усіх вірних вести до тієї повної, свідомої та діяльної участи в літургійних відправах, чого сама природа Літургії домагається» (Про Св. Літургію, п.14).

У нашому східному обряді маємо прегарну Святу Літургію, що своїм походженням сягає апостольських часів. Зі східних Літургій найбільше нам знані і в нашій Церкві вживані - це Літургія св.Василія Великого і Літургія св. Івана Золотоустого.

У нашій Літургії вміщена ціла історія спасіння людського роду і всі головні правди віри. Тут багато разів прославляємо Пресвяту Трійцю, величаємо Христове втілення і приймаємо Пресвяту Євхаристію. Тут оспівуємо культ Богородиці, культ ангелів і святих, згадуємо душі померлих та молимося за церковну і цивільну владу.

Що означає назва «Літургія»?

Назва «Літургія» походить від грецького слова «Лейтургія». Воно складається з двох слів: «лейтос» означає «всенародний», «публічний», «приналежний до народу» і «ергон» - означає «діло», «вчинок», «повинність», «служба».

Літургією, тобто привселюдним служінням, старовинні греки називали всі діла, які йшли на користь народу чи держави. Звідси ця назва перейшла до Церкви.

У широкому значенні слово «Літургія» означає всякі прилюдні богослужіння Церкви, наприклад, вечірня, утреня, акафісти, молебні та інше.

Божественна Літургія – всенародна Богослужба, під час якої за участю вірних приноситься Безкровна Жертва Тіла і Крови Христа Господа. Отже, Божественна Літургія – це свята Богослужба, на якій довершується Пресвята Євхаристія. Починаючи від IV століття, слово «Літургія» стає технічним виразом для євхаристійного жертвоприношення. Крім назви «Літургія», часто говоримо «Служба Божа». Це тому, що Літургія є службою Христа Небесному Вітцеві і також службою людей Богові. Своїми молитвами, проханнями, піснями й обрядами Святої Літургії вірні через священика служать Богові.

Святу Літургію, Найсвятішу Безкровну Христову Жертву, може служити тільки той, хто має Тайну Священства. Отже, тільки священик заступає Христа і від Його імені відправляє Божественну Літургію. Службу Божу служить священик у всіх священичих ризах, у найсвятішому місці храму - у святилищі, при престолі і світлі свічок.

Якщо Свята Літургія – це всенародне діло, то в ній повинні брати участь усі вірні. Це означає, що замало бути присутнім у храмі, коли правиться Свята Літургія, - треба брати у ній активну участь через спів або рецитування.

Отже, всі вірні мають обов’язок у неділі й святкові дні бути на Святій Літургії. Це їх перший християнський обов’язок, оснований на Божій Заповіді, яка каже: «Пам’ятай святий день святкувати». Тому той, хто часто і без належної причини опускає Святу Літургію, провиняється, бо не віддає Богові належної чести і собі наносить духовну шкоду.

Про обов’язок вірних брати участь у Святій Літургії Собор говорить у декреті про Східні Церкви: «Вірні мають обов’язок у неділі та святкові дні брати участь у Божественній Літургії… Пильно поручається вірним, щоб у цих днях чи частіше, а навіть і щоденно приймати Пресвяту Євхаристію»(п.15).

Отже, якщо хочемо плекати духовне життя, зберігати Божі заповіді і рости у любові до Бога і ближнього, то ми повинні цінити й любити Святу Літургію, ніколи без важливої причини не опускати її та брати в ній живу, активну участь.

Хто, як і коли установив Святу Літургію?

Як виглядала перша Літургія на землі?

Святу Літургію установив сам Господь наш Ісус Христос на Тайній Вечері. Ватиканський Собор ІІ каже: «Бо Літургія складається з незмінної частини, оскільки вона Богом установлена, і з частин, які підлягають змінам»(п.21).

У великий Четвер на Тайній Вечері, коли були зібрані всі апостоли, святкували старозавітню Пасху, споживали пасхальне ягня та інші обрядові страви. Про це Святе Євангеліє каже: «Коли ж настав вечір, сів Він до столу із 12 учнями… Як же вони їли, Ісус узяв хліб, поблагословив, розломив і дав учням, кажучи: «Беріть, їжте – це Моє Тіло». Потім узяв чашу, воздав хвалу і подав їм, кажучи: «Пийте з неї всі, бо це Кров Моя Нового Завіту, яка за багатьох проливається на відпущення гріхів» (Мат. 26, 20-28).

Христос бажав, щоб в усі часи, аж до кінця світу, приносилася Свята Безкровна Жертва на спомин Його кривавої Жертви на хресті. Він хотів жертвуватися за нас у кожній Службі Божій, а також бути поживою нашої душі у Святому Причасті та постійно з нами перебувати у Пресвятій Тайні Євхаристії.

Ісус Христос не тільки установив Святу Літургію, але і дав владу Своїм апостолам приносити Святу Безкровну Жертву. Це зробив Він словами: «Це робіть на Мій спомин». Апостоли цю владу передали своїм наступникам – єпископам та священикам.

Перша Літургія була дуже простенькою і злучена з пасхальною вечерею. Христова Служба Божа має два основні елементи, які, властиво, становлять Святу Літургію, а саме: освячення хліба й вина та споживання хліба і вина - Святе Причастя. Без цих двох елементів немає правдивої Служби Божої.

Наша Свята Літургія в сьогоднішньому вигляді – це твір від Бога і від людей. Розвій нашої Святої Літургії тривав сотні років. Кожний вік і кожний народ причинився чимось до розвою й обрядів Святої Літургії. Освячення хліба й вина та Святе Причастя, які складають основний зміст Святої Літургії, даний від Бога, ніхто не сміє змінювати. Щодо обрядів, церемоній і молитов, які є від людей, то церковна влада може вносити певні зміни, скорочення чи додатки.

Коли ми буваємо на Святій Літургії, хай нам здається, що це не священик, а сам Христос править Службу Божу, сам Христос подає нам Святе Причастя. Хай нам здається, що й ми беремо участь у Тайній Вечері разом з апостолами. Свята Літургія – це святий, великий і цінний Божий дар, дар Божої любові до нас. Тож нехай кожна Свята Літургія вчить нас любити Господа Бога.

Додати власний коментар

*
*
Будь ласка, порахуйте 1 + 5.

Літургійне життя

УГКЦ

Владика Венедикт: «Різдвяний піст – період доброго приготування до усвідомленого переживання Різдва ГНІХ»

28 листопада розпочався Різдвяний піст (Пилипівка). Він завершується в навечір’я Різдва, 6 січня. Як відомо, Великий та Різдвяний пости є найбільшими в нашій церковній традиції. Про те, як правильно дотримуватися Різдвяного посту, і про його духовну складову розповідає владика Венедикт (Алексійчук), голова Патріаршої літургійної комісії УГКЦ...

християнство

«П’ятдесятниця - період очікування дару Святого Духа», - о. Василь Рудейко

Ісус Христос на 40-й день після свого воскресіння вознісся на небо, на 50-й зіслав Святого Духа на своїх апостолів. Період від Воскресіння до Зіслання Святого Духа в Церкві називається П’ятдесятницею. Він має свою структуру і включає в себе три великих свята. Про це розповідає о. Василь Рудейко, доктор богослов'я, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ, священик храму Священномученика Климентія Шептицького у Львові...

Папа розповів, навіщо у неділю ходити до церкви

Пресвята Євхаристія є великим Божим даром для нас, і саме тому важливо ходити в неділю на Службу Божу, і не лише для того, щоб молитися, але й щоб причащатися. Про це пригадав Папа Франциск під час загальної аудієнції у середу, 5 лютого...

Папа пояснив, чому мучеництво Стефана згадується на другий день Різдва

Наступного дня після Христового Різдва Церква вшановує святого первомученика Стефана. Цей день в Італії є вихідним, тому численні римляни, прочани з інших італійських міст та паломники з різних кінців світу у четвер, 26 грудня, не зважаючи на проливні дощі та шквальний вітер, заповнили площу Святого Петра, щоб разом з Папою Франциском помолитись молитвою «Ангел Господній»...

ПРАЗНИК ВОЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА 27 ВЕРЕСНЯ ВІДЗНАЧАЮТЬ ПРАВОСЛАВНІ І ГРЕКО-КАТОЛИКИ

Християни візантійського обряду 27 вересня (14 вересня за старим стилем) святкують празник Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Це свято належить до 12 великих празників Східної Церкви та має один день перед- та 7 днів попразництва...

РІЗДВО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ 21 ВЕРЕСНЯ СВЯТКУЮТЬ ХРИСТИЯНИ, ЯКІ ЖИВУТЬ ЗА ЮЛІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ

21 вересня православні та греко-католики в Україні (а також християни в деяких інших країнах) святкують Різдво Пресвятої Богородиці. Римо-Католицька, Вірменська та більшість Православних Церков світу дотримуються Григоріанського або Неоюліанського календаря і відзначають цю подію на 13 днів раніше, тобто 8 вересня...

11 ВЕРЕСНЯ ПРАВОСЛАВНІ ТА ГРЕКО-КАТОЛИКИ ВШАНОВУЮТЬ УСІКНОВЕННЯ ЧЕСНОЇ ГОЛОВИ СВ. ІВАНА ХРЕСТИТЕЛЯ

Пам’ять про усікновення чесної голови св. Івана Хрестителя вшановують 11 вересня православні та греко-католики, які дотримуються Юліанського календаря...

«Передайте один одному знак миру»

В Євхаристії ми беремо участь як люди грішні та слабкі. Тому на початку літургії визнаємо: «Сповідаюся Господу Богу всемогутньому і вам, брати і сестри, що безмірно согрішив я думкою, словом, учинком і недбальством...

Архів новин