Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Хочу подякувати за ласку і опіку над моєю сімєю Матері Божій і святій Філомені. Одного разу моїй дочці піднялась температура до 39,3. я помастила миром святої Філомени і сталося чудо.Температури не стало.Також допомогло миро святої Філомени від сильної болі

Люба (м. Бережани)

Назад
по Марія Колодій
Автор: Юрій Чухній

Свобідна воля або чому ми хрестимо дітей в ранньому віці

Дата публікації: 06-06-2011

На ці думки мене наштовхнула коротенька дискусія на форумі «Чому обряд хрещення одні проводять у дитячому віці, а інші у віці 30 років». І, як завжди, такі дискусії приводять лише до сперечань і безглуздих звинувачень. Головним аргументом опонентів хрещення дітей було «Свобідна воля». І чи не нав’язуємо ми дітям свою ідею, адже Христос хрестився у дорослому віці. І от промайнула думка: нав’язуємо що? І про який вибір, а особливо про вибір чого ми сперечаємося…

Щоб відповісти на запитання, де є вільний вибір в момент хрещення, треба спочатку знати, що таке «свобідна воля».

*   *   *   *   *

І що ж таке «свобідна воля»? Вибір добра чи зла, чи, можливо, щось більше.

Вкрасти кусок хліба, чи попросити його. Відібрати у когось мобільний телефон, у кого їх два, бо в нас немає жодного, чи заробити на телефон і купити? Читати якусь дуже корисну нам літературу, чи у той момент допомогти тому, кому потрібна наша допомога. Ну і врешті зробити щось добре, чи щось погане. Як часто нам приходять в голову такі думки? Думаю, що відповідь християнина, та й будь - якої здорової людини, робити добро ЧИ зло, буде - ДОБРО.

З тим сперечатися я не буду. Але:

На превеликий жаль, поняття «свобідної волі» у нас спотворене. У наших головах постійно крутиться «вибір добра ЧИ зла». Як на мене, це один з підступів диявола. Він вже давно користується маркетинговими ходами для популяризації своїх ідей. Звідки взялося це «чи зла». Ми ж є всі створені на подобу Божу. Ми всі є дітьми божими. У нас всіх є з зачаттям закладене добро. Поняття зла для нас чужорідне і нагло нам накинуте дияволом через первородний гріх.

Чому йому так важливо змінити у нас поняття свобідної волі і у чому ж заключається свобідна воля диявола, а особливо чим вона відрізняється від тої, що у Бога. Він також був створений з свобідною волею добра, але…  На жаль, через події які описані у Біблії диявол свідомо порушує Божий задум свобідної волі і свідомо, так би мовити на зло Господу, починає нищити те все, що є добрим.

Отже, його свобідною волею тепер є – свідоме відкидання добра, і не тільки відкидання, а нищення його як такого, в першу чергу у нас людях. І от першим його кроком є спотворення нашого поняття про свобідну волю. З Біблії знаємо коли з’явився момент вибору «робити чи не робити» - первородний гріх, але це не був вибір «добра чи зла». Наші прародичі спокусилися на хитрість диявола, а може це була (як ми кажемо) проста цікавість, і скуштували плід. І тим самим змінили першопочаткове поняття свобідної волі і можливість вибору - робити або не робити. Вони не вибрали не їсти. Вони спробували «пізнання». Вони пізнали, що можна втратити, ну і втратили рай, а з ним і ласку бути біля Бога.

Таким чином, втративши Рай, але зауважмо не втративши Бога та його опіки, з постійними намаганнями диявола знищити у нас те, що є задумане Господом, у нас з’явилося спотворене поняття вибору. Так як диявол може дошкуляти Господу тільки поза стінами Царства Небесного, то намагається нищити все те, що є творінням рук Всевишнього. А оскільки вінцем творіння Господа є Людина, то саме над знищенням нашої душі він і працює. Спокушаючи нас, він створює ситуації в яких ми руйнуємо себе, як божественну особистість, і наше оточення. І оскільки це все, що є злим і противним Господу, акумулюється у історії людства, то й з’явилося поняття вибору добра чи зла.

Людина, в силу своїх обставин, хтось свідомо, а хтось ні, стикається з гріхом (грішить), а тим самим і з вибором зла. Ми люди можемо на 100% вірити, але це ще не означає, що ми будемо до кінця довіряти. А тут ще й спокуси на кожному кроці… на – спробуй… і хочеться… і пробуємо… Потім каємося. З цим приходить неоціненний досвід і ми розуміємо, що деякі речі не варто робити. От ми думаємо, що робимо вибір між добром чи злом.

Дивно, чи не так? Яким може бути вибір, якщо ж не між одним та іншим? Зі сторони людської логіки все правильно, але …

До нас приходить Христос, який вказує нам шлях, як позбутися первородного гріха і працювати над осягненням Царства Небесного у Святому Дусі. Христос показує, як можна відновити те, що ми втратили. Першим його кроком є заміна заповідей. Закон, даний Богом через Мойсея, був даний через закам’янілість сердець людських. Христос же дає нам нові заповіді - Заповіді любові. Це вищий ступінь, який і приведе нас до свобідної волі «ідеальної».

Отож, бачимо, що для християнина, в принципі взагалі для всіх людей, є властивим вибір, але не так добра ЧИ зла (бо це є спотвореним і, оскільки таки прижилося у свідомості людства, найпримітивнішим поняттям свобідної волі), а вибір «робити АБО не робити добро» (як таке, що намагається навіть не допускати у свідомості натяку на вибір зла, не виключаючи існування останнього і навпаки борючись з ним).

Можливо, було б доречно спочатку прокласифікувати нашу свобідну волю поетапно і еволюційно, де є, забігаючи наперед, «ідеальна свобідна воля». Саме така, яка є у самого Господа, хоча з деякими відмінностями.

Таким чином, бачимо, що найпримітивнішим поняттям свобідної волі є вибір «добра чи зла», про який було сказано вище.

Наступним є вибір «робити АБО не робити добро». На такому етапі християнин навіть не буде задумуватися над тим – робити або не робити добро, уникаючи усякими способами зла. Він буде робити добро, і не тому, що так написано і що так хтось у нього вимагає, а тому, що він хоче це робити. Він хоче допомагати, він хоче підтримати, він хоче розрадити… І отримує натомість радість, радість духа. І не радість та задоволення гарно виконаного обов’язку, а просто радість без будь - яких авансів, подяк чи нагород. Без «а що мені з того буде».

Але щоб дійти до розуміння ідеальної свобідної волі, треба знати якою вона є. А хто ж її має? Господь. Він є взірцем правдивої та ідеальної свобідної волі. А Його волею, свобідною, не нав’язаною, є Добро. Добро творити і добро захищати у світлі добра. Для нас це добро виявляється у Любові до нас і даруванні нам Царства Небесного, яке ми разом з ним будуємо.

Отож, нашою свобідною волею є не просте виконання Його волі, а як співтворців Царства Небесного, допомога Йому у тому, що він задумав для нас же самих. Це так як будувати собі будинок. Є Майстер, спеціаліст найвищої категорії, який знає, як збудувати те, що нам потрібно з використанням наших побажань і з відкиданням з проекту всього того, що нам буде непотрібним, некорисним і навіть шкідливим. А ми, у свою чергу, йому не лише допомагаємо. Ми є тими будівничими, які будують. Він є проектантом і куратором цього проекту, який називається «Царство Небесне».  Будуємо й тоді, коли навіть не розуміємо для чого ті чи інші дії потрібні. Щось він нам пояснить, а щось залишиться для нас невідомим, але ми все одно довіряємо йому і віримо, що будинок буде саме такий як треба. Нашою свобідною волею, на такому прикладі, є допомагати майстрові будувати і творити добро на благо собі і тим, хто буде жити у цьому будинку. Чи буде виникати питання свобідної волі «будувати чи не будувати» і чи взагалі з’явиться бажання «вибору добра чи зла» у вигляді «чи добудувати таки будинок, чи розвалити його»?...

Думаю, що з таким розумінням ідеальної свобідної волі у нас просто не буде виникати питань на кшталт: «Ну от і де, скажете, свобідна воля Христа. Чи він не робив те, що хотів, а те що просив його робити Отець (тоді де свобідна воля?). Чи може він просто виконував нав’язану йому волю Отця як раб?», а будемо розуміти, що саме у тому, що він хотів робити те, що просив Отець і виявлялася його свобідна воля!  О, так.  Він був тим, хто сам вирішив зробити те, що задумав Отець - врятувати людину від пекла. Його воля - не воля раба, яка була йому накинута господарем. Його свобідна воля співтворця, який хоче те саме, що й Отець. А саме – будувати Царство Небесне для нас і, що головне, з нами.

Навіть те, що ми у якийсь певний момент вважаємо, що Господь допустив зло, або не зробив добро, то мабуть для того, щоб ми чогось навчилися. Наприклад, довіряти Йому і уповати на його милосердя. І все одно ці дії є для нам на добро.

І ось вам приклад з Біблії та історії людства. Бог Отець віддає Сина на смерть. (Страшна картина, бо людина може терпіти будь - яку наругу над собою, але терпіти наругу над тими кого любиш…) Зло? Допуск зла? Але якщо розібратися, то це був єдиний спосіб перемогти смерть! Не можна перемогти смерть не померши. І, тим більше, перемогти Ад не увійшовши у нього.

Чому у такий страшний спосіб? Всі причини знає, мабуть, тільки Господь. А ми віримо у те, що він у такий спосіб показав на скільки він нас любить, що готовий навіть на страшну смерть заради нас.

Ось і показав нам Христос, що таке свобідна воля Господа.

Чим відрізняється наша ідеальна свобідна воля від свобідної волі Господа? Лише тим, що свобідна воля Господа є у повній свідомості і знанні своїх дій, наша ж «ідеальна» свобідна воля є у вірі і пізнанні. І саме у цьому і є наша заслуга свобідної волі – вибір добра у вірі та пізнанні.

*   *   *   *   *   *

І от, якщо розглядати свобідну волю у такому аспекті, а не у виборі «добра чи зла», чи навіть у виборі «робити або не робити», то який сенс чекати на те, щоб людина «дорослá» до такого вибору (вибору охреститися чи ні) самостійно. Ми все одно будемо її виховувати у світлі християнської науки і готувати до того, щоб вона охрестилася. Чи може ми будемо їй підсипати сумніви, що може бути й інакше?

Яка різниця у якому віці хрестився Христос. Чи сприйняли б ми хрещення Ісуса у дитячому віці? Що б Він нас навчив? І навпаки, Він як справжній син свого народу пройшов обряд ініціації на восьмий день. Адже для євреїв саме обрізання означало, що дитина стає членом вибраного народу.  А те, що Христос охрестився від Івана у Йорданських водах у 30-літньому віці, було зумовлено тим, що він саме тоді розпочав свою науку. Чи можливо хтось думає, що Христос вагався до 30-літнього віку хреститися чині?

А чому не можна дати дитині ласку бути християнином ще змалку, якщо ми і так віримо і будемо робити все для того, щоб вона була ревним християнином. Чому позбавляти дитину, і людину взагалі до 30років, ласки тайни Євхаристії? Адже той, хто не їстиме тіла і не питиме крові Христової не матиме життя вічного!

Ми задумуємося часто не над тим. Не треба влазити у традиційні питання інших релігій та конфесій і тим самим відволікати свою увагу від головного – від самого факту хрещення і цілі, яку ми намагаємося осягнути за його допомогою.

Але важливим є сам факт, а не час коли це сталося. Тим більше, що сам Христос жодного разу не згадував про те у якому віці хрестити, але постійно наголошував, що без хрещення ми не станемо учасниками Царства Божого. Чи було потрібне хрещення для Ісуса взагалі як таке? Для чого - він же Богочоловік.

Як людина він нам показав шлях, а як Бог, навпаки, через своє хрещення у Йордані від Івана дарував нам хрещення Духом у Святій Трійці, звільняючи від первородного гріха. Через видимий обряд хрещення він показав нам другу сторону і наслідок цього хрещення. Нам відкривається світ Царства небесного. Ми стаємо його учасниками.

Додати власний коментар

*
*
Що є сумою 4 і 7?

Дорога спасіння

ДЕПРЕСІЯ

10 РЕЧЕЙ, ЯКІ ВИ МАЄТЕ ДІЗНАТИСЯ ВІД СВЯЩЕНИКА ПРО ДЕПРЕСІЮ

У мережі почався новий флешмоб – #faceofdepression. Його мета – показати, що людська депресія – це доволі неочевидний для сторонніх факт. І навіть якщо ви, або хтось із ваших близьких, щиро посміхаєтеся ...

спеції

Приправи до… Великого Посту

Ну що ж, Великий Піст іде повним ходом. Ви вже взяли собі постанови? Ну то добре. А що якби ми підійшли до посту «від кухні», але не в ...

піст

ЩО МОЖНА І ЩО НЕ МОЖНА ЇСТИ В ПІСТ

Більшість християн знає, що у піст не можна їсти м’яса. Та це не зовсім точне визначеня. Виявляється, за деякими винятками більшу частину тижня під час Великого посту Українська Греко-Католицька Церква їсти м’ясо… дозволяє. То як тоді правильно постити? Розповідає о. Андрій Стадницький, голова Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ...

думки

20 думок святого Хосемарії Ескріви про духовність, молитву та життя

Є речі, які видаються нам очевидними. Однак, пропущені через особистий досвід, вони промовляють значно більше. Пропонуємо 20 тез отця Хосемарії Ескріви про речі, які стосуються кожного...

поради

Перемогти стрес: 5 практичних порад

Прокинувшись вранці, ви, можливо, вирішили, скільки разів натисните на кнопку будильника, у що одягнетесь чи скільки чашок кави вип’єте. Однак виникають проблеми, над якими ви не задумувались заздалегідь. Про що йдеться? Ви обирали ...

людина

10 ознак того, що ти приймаєш себе

Ми схильні прив’язуватися до речей і поглядів. Неохоче розстаємося з колись установленими уявленнями про самих себе. Проте cаме вміння полишати старі погляди є основою розвитку ...

молитва

Божі Дари є для того, щоб сховати в собі чи щоб послужити іншим?

Дорогі в Христі, браття і сестри, в Євангелії від Матея 25:14-30 Ісус оповідає нам притчу про Таланти та їх помноження. Зауважуємо, що ці дари не беруться з нічого, а є їх ...

любов

Крізь вушко голки побачити Іншого

Книжка "Крізь вушко голки" – це чотирнадцять історій людей, які мають розумову неповносправність, які живуть поряд із нами, які люблять, страждають, відчувають і радіють...

Архів новин