Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Слава Ісусу Христу! Довгий час мала проблеми з ногами. Зробили операцію на вени. Пройшло паро років після операції і побачила в одному місці почервоніла нога, почула болі. Здавалось таке подібне до відкриття рани на нозі. До лікарів не зверталася. Молилася до багатьох святих. Я маю миро св. Філомени. Помастила ногу миром св. Філомени і почала відмовляти дев’ятницю. Скоро почула полегшення і в цьому місці гарно зажило. Складаю щиру подяку св.  Філомені, Матінці Божій, Ісусові Христові і всім святим.

Горак Надія (Львіська обл., м. Мостиська)

Назад
Автор: Роман Кісіль

Наша мета – святість!

Дата публікації: 04-07-2009

У духовному житті ми, християни, використовуємо терміни “святий”, “святість”, зміст чи суть яких важко збагнути розумом. Вони вводять нас у сферу чогось таємничого, сокровенного, неначе прихованого від нас світу. Кожного разу під час Святої Літургії взиваємо Трисвятого Бога, слухаємо читання Євангелія, просимо заступництва святих тощо. Проте, загалом, ми не до кінця розуміємо, що ж означає це таїнственне слово “святість”. Етимологія терміну “святість” бере початок від семітського слова “кодеш” (свящ. предмет, святість), яке походить від кореня, що значить “відрізати”, “відділити” й містить ідею відділення від світського. Наприклад, священні предмети – це ті, до яких не торкаються, а наближаються лише за визначених умов літургічного обряду.

Однак біблійне розуміння святості набагато глибше. У Біблії святість окреслена не лише, як відмова від світського – вона містить об’явлення самого Бога – джерела святості. Божа Святість недоступна людині. Щоб особа могла її спізнати, потрібно, щоб Бог Сам виявив її, проявив Свою славу. Так, гортаючи сторінки Біблії, можна знайти багато прикладів, де Бог здійснює це. Господь, вибравши ізраїльський народ, робить його Своїм народом, тобто таким, що належить Йому. Робить його святим народом. Через історію спасіння Старого Завіту Ягве намагається змінити спосіб життя, думання, ментальність кочових єврейських племен, даруючи їм Свої закони й творячи для них новий світогляд у центрі якого – Він, Бог. Однак коли говоримо про Старий Завіт, то розуміємо, що це – лише приготування до сприйняття нової реальності, якою є Ісус Христос. Саме Він об’являє нам святість Бога, демонструючи її прикладом власного життя. Він прийшов у світ, щоб вказати втрачену через гріх мету нашого життя – святість.

Що ж означає бути святим та чи можливо це сьогодні?

У християнській свідомості бути святим означає бути подібним до Самого Бога. Христос говорить: “То ж будьте досконалі, як Отець ваш небесний досконалий” (Мт. 5, 48). Це означає не що інше, як сприймати дійсність так, як її сприймає сам Бог. Коли говоримо, що Бог Святий, то це означає, що Бог Інший, що Він на все дивиться по-іншому, живе за іншою логікою. Це ми, люди, маючи зранену гріхом природу, нездатні бачити світ “Божими очима”, розпізнавати суть і сенс речей, що нас оточують. (Пригадаймо Адама ще до гріхопадіння, котрий умів розпізнавати вкладений Богом сенс і вартість речей, їх призначення у Божій світобудові. Бо ж недаремно Господь доручив йому назвати кожне сотворіння, що й означало збагнути ціль його існування, його суть.) Тому Христос показує нам шлях відновлення та оздоровлення нашої зраненої гріхом природи, приносить у світ щось нове — закон любові. 

Невже немає інших законів, згідно яких світ (читай: люди) міг би існувати? Ні! Немає через те, що всесвіт створений з любові і цей закон для нього є природнім.Христос об’являє нам Бога, що є Любов’ю. Тому бути святим, тобто бути подібним до Бога, неодмінно означає любити. Досконалість, до якої закликає Христос, полягає в любові до Бога й до ближнього, у цілковитому відокремленні серця від цього грішного світу.

Одній людині, котра запитала: “У чому святість життя” Святий Августин відповів: “Люби Бога і роби, що хочеш”. Святість — це правдива відданість Богові (св.Тома Аквінський). Суть досконалості не в тому, що ми відвідуємо церкву чи часто приймаємо Святі Тайни, строго дотримуємося постучи обдаровуємо бідних милостинею. Усе це лише засоби для самовдосконалення. Досконалістю не є також цілковита безгрішність. Навпаки, вона (досконалість) проявляється саме у постійній і рішучій боротьбі з гріхом. Одного монаха запитали: “Ви майже весь час проводите у монастирі. Чим займаєтесь?” На що той відповів: “У монастирі ми падаємо (в гріх) і встаємо, і так щодня”. Безперервне змагання з гріхом, повсякчасна боротьба зі спокусами — це справжня святість. Чим сильніше людина любить Бога, тим більшу огиду вона відчуває до гріха. “Прагнучи наблизитися до вершини досконалості, ми повинні, наскільки це можливо, віддалитися від земних речей” (св. Ів. Золотоустий). Недаремно Христос сказав: “Хто витерпить аж до кінця, той буде спасенний” (Мт. 24, 13). Перебуваючи у постійному стремлінні до Добра і щоразу перемагаючи гріх, ми стаємо освяченими Святим Духом, що робить нас подібними до Бога — святими.

Щоб відповісти на більш контроверсійне запитання: “Чи можна досягнути святості в наш час?” — треба розуміти, що сучасний світ вже не той, у якому жив Христос і закликав до святості. Сьогодні не ті люди, обставини, час — усе інше. Сучасне середовище диктує свої умови, переконання, розуміння самого себе і життя взагалі. І нам важко з ним не погодитися, адже це реальність, у якій ми живемо. Розглядаючи критерії життя сьогодні, можна зауважити, що для того, щоб жити краще, потрібно мати купу грошей, гарний будинок, шикарний автомобіль, займати високу посаду у суспіль- стві і т. д. Усе зводиться до того, що потрібно “щось мати”. Можна зробити висновок, що все “це” мати — найбільше щастя на землі. А тут з’являється Христос зі своїм закликом до святості, який промовляє через Святе Письмо та Церкву й ріже наш слух. Так і хочеться сказати: “Христе, Ти спізнився! Це вже не актуально, цей світ став
іншим!” Так, світ став іншим, але Христос залишається той самий вчора, сьогодні і навіки (Євр.13,8). Він і нині кличе нас до святості та пропонує той самий шлях, що й 2000 років тому — шлях влас- ного життя. “Я є Дорога, Правда і Життя”.

Йти дорогою святості не означає відмовитися, у прямому значенні цього слова, від усього, що посідаємо: від грошей, будинку чи автомобіля. Потрібно лише не надавати їм більшої вартості, ніж вони мають. Слід поставити їх у ціннісній шкалі на те місце, на яке вони заслуговують, щоб не заступали найбільшої вартості у житті — Бога. Отці Церкви говорили: “Якщо Бог у нашому житті буде на першому місці — усе інше буде на своєму місці”.Бути святим сьогодні, означає бути свідком Христа та його науки, свідчити про Нього кожної хвилини та в усіх обставинах життя. Щоб осягнути святість, кожного разу, коли настає хвилина, в котрій маємо зробити вибір на користь добра чи зла, звертаймо свої очі на взірець святості — Христа, Який на все дивиться крізь призму любові. У ту “важку” хвилину запитаймо себе: “А що зробив би Ісус на нашому місці?”. Тоді, без сумніву, приймемо правильне рішення. 
Коли нас ображають, згадаймо слова Христа:“А Я вам кажу не противитись злому. І коли вдарить тебе хто у праву щоку твою, підстав йому й другу” (Мт. 5, 39). Згадуймо завжди безцінні й повні любові сло- ва Христової науки. Скажете: “Важко”. Цілком погоджуюсь, але це дорога до святості, іншої — немає. Ішов Христос, за Ним — його учні та мільйони послідовників, яких тепер називаємо святими.

Отже, святість — це не міф чи якесь абстрактне поняття, це не привілей вибраних Богом людей, Яких Він кличе до вічного щастя. Кожен з нас є тим вибраним, сьогодні покликаним до святості. Більше того — бути святими є нашим обов’язком, адже Христос сказав: “Ніщо нечисте не увійде до Царства Небесного”. Можливо, у цих словах і є відповідь на наші запитання стосовно святості? Нехай кожен дасть її собі сам.

magazine.lds.lviv.ua

Додати власний коментар

*
*
Будь ласка, порахуйте 6 + 5.

Духовність

книга

КНИГА ПСАЛМІВ: ЧОГО МИ НЕ ЗНАЄМО?

Що ми знаємо про цю книгу Старого завіту...

папа

МАЙБУТНЄ — ЦЕ НЕ „Я“, А „МИ“

Папа Франциск виступив на відомій конференції TED ...

блаженіший

Великоднє послання Блаженнішого Святослава

Сьогодні по всьому Всесвіту лунає радісний одноголосий благовіст: «Христос воскрес!...

радість

2 речі, які треба зробити

ще до кінця Великого Посту: більше доброзичливості, менше нарікання ...

Христос

УРОКИ ДОБРОЇ СПОВІДІ ВІД ЄФРЕМА СИРИНА

Іншому ворог навіює такий помисел: «Ти ще молодий – під старість каятимешся...

Бог

Бог не запитає

Бог не запитає тебе, яким автомобілем їздив, але ...

постимо

ЧАС РЕАНІМУВАТИ ДУШУ

Після темної ночі настає світанок. Кожного ранку, коли ми відкриваємо очі...