Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Хочу подякувати за ласку і опіку над моєю сімєю Матері Божій і святій Філомені. Одного разу моїй дочці піднялась температура до 39,3. я помастила миром святої Філомени і сталося чудо.Температури не стало.Також допомогло миро святої Філомени від сильної болі

Люба (м. Бережани)

Назад
Автор: Галина Саловська

Пояснення світлих таїнств Вервиці

Дата публікації: 31-03-2009

Хрещення Ісуса в Йордані

Ісус з’являється на тлі руху Івана Хрестителя відразу як Світло світу, Месія і Син Божий. Приходить з неба до Отця, але пов’язується тісно з землею, зі світом Ізраїля, як Син Діви Марії. Тим самим пов’язується з усією історією світу, а особливо з релігійною традицією Старого Завіту, який очікував Месію і готувався до Його приходу. Хрещення,  як символ очищаючого обмивання водою, одночасно ініціювало нове життя, було знане давно в багатьох релігіях. Однак для тогочасного релігійного періоду Ізраїля  містерійним було хрещення Івана Хрестителя: хрещення покаяння і внутрішнього очищення, а також очікування приходу Месії від Бога: «Я, – промовляв Іван Хреститель, – прийшов  для того, хрестивши водою, щоб Ізраїлеві Він з’явився...Він хрестить Святим Духом...І я бачив, і засвідчив, що Він Божий Син» (Ів. 1, 31-34). Ісус - як Син Божий  - не потребує очищення, але хоче виконати всі правдиві зв’язки з формальним обрядом, який заповідав прихід Месії: «Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю правду» (Мт. 3, 15). Приймаючи хрещення Івана, отримує останнє пророцтво і свідоцтво Старого Завіту про Месію. Ця подія є одночасно актом послуху закону Отця на противагу до непослуху першого Адама.

У  момент прийняття містерійного обряду хрещення  наступає об’явлення цілої Святої Трійці. Відкривається Небо для землі.  Сходить Святий Дух під виглядом голуба, що одночасно є знаком припинення кари Божої і знаком миру Божого для людства, бо власне голуб прилетів з оливною галузкою до ковчегу Ноя (Буття, 8,11), сповіщаючи про закінчення потопу і настання нової ери у світі. І голос з неба  об’явив Сина Божого: «Ти - Син Мій улюблений, Якого Я вподобав» (Мк. 1, 11; пор. Пс. 2, 7). Маємо також початок нової епохи спасіння, яка ніби нав’язується до створення світу. Є  тут і слова Бога про створення первісних вод і Божого Духа, Який сходить на темноту цього світу: « …а Дух Божий ширяв над водами» (Буття, 1, 2). І Бог покликав першого Адама, аби цей відкрив  історію світу. Тут також з’являється  Син Божий як Син людський, народжений від Марії, як другий Адам, стає серед створінь і є Головою нового людства. Він  сповнений ласки, дарів Святого Духа і справедливості, щоб, як Месія, відродити Ізраїль, людство і всяке створіння.

За словами  Святого Письма і вчення Отців Церкви, звершується «нове створення» людини і світу. Господь об’являє Свою абсолютну любов до Месії як Сина, а в ній присутня ласка до кожної людини, яка захоче Його послухати, на відміну від Адама. Води Йордану набувають особливих властивостей - стають святими і спасенними. Святий Дух проникає теж всі води світу, щоб ті стали  новим життям. Після гріхопадіння  води світу стали водами Божої кари і забирали життя, а не давали, як, наприклад,  під час потопу, що був карним хрещенням, а врятувалося тільки вісім осіб (пор.1Петра, 3, 20-26). Месіянські води Йордану - це уособлення нового життя, що поєднує прощення всіх гріхів, а також хрещення  - як відкуплення.

 Книга Буття описує створення світу, де задіяні Голос Божий, Дух Божий, первісні води, Божий Адам (Лк 3, 38). Євангелії представляють «нове створення» у вигляді Великого Хрещення: Слово Боже, сходження Святого Духа Божого і Божий Син, як новий Адам, Син Марії, одночасно Матері Ізраїля, Матері нового людства, другої Єви, яка теж дає збавче життя. Отже,   Ісус, приймаючи хрещення,  сам став збавчим  ХРЕЩЕННЯМ світу.

Об’явлення Ісуса на весіллі в Кані Галилейській

Оскільки біблійні розповіді про  Хрещення Ісуса – це зображення Святої Трійці на початку створення і спасіння, то опис весілля в Кані Галилейській - це метафоричне відкриття епохи відкуплення, де  Ісус - Месія в центрі  уваги (Ів. 2, 1-12).

У Кані, яка знаходиться на території Галилеї,  яку пророк Ісая описує «Галилеєю поган», «Галилеєю народів» (Іс.8,23,9,1; МТ. 4, 15), тобто вже не в Юдеї, а в країні багатонаціональній відбувається весілля рідних Марії. Крім Неї,  запрошені «брати» Ісуса, тобто сини Клеопа, брата святого Йосифа, і, напевно, також інша рідня, але передовсім Ісус і «Його учні»,  серед них також і святий Іван Євангелист. Бачимо, що це конкретне весілля послужило мотивом  до інавгурації всієї історії спасіння. У світі розпочалися також інші святкування - заручини Бога з людиною, коли Господь заручається з Ізраїлем та з  цілим людством. Бог - це господар весілля, Молодий – це Ісус - Месія, Молода – це ізраїльська спільнота, а в ширшому значенні - загальнолюдська, репрезентована Марією, Дочкою Сіону і Матір’ю справедливої «решти Ізраїля». «Брати» Ісуса та учні -  це початок месіянського люду. Весільний Староста – це влада і пророки Ізраїля,  які вказують на існування збавчого знаку. Матір представляє вибраний Народ, який народив Месію, вона є Матір’ю нового Кагалу, Невістою, тобто другою Євою - Матір’ю тих, які живуть надприродним життям.

Вода – це вода земного життя, вино – символ надприродного життя, що уособлює ласку і напиток Царства Небесного: «Віднині не буду вже, – говорив Ісус під час Тайної Вечері, – пити плоду виноградного до того дня, як новим буду пити  його в Царстві Божому» (Мк. 14, 25; Мт. 26, 29). Перетворення води в вино - це переміна сучасного світу  в світ врятований, історії спасіння - в історію відкуплення, життя земного - в життя небесне. Звершує це все Месія, який прийшов на світ, а просить Його про це Його Матір, Оранта, яка молитовно благає за людство, Непорочна, безгрішна. Робить Вона це від імені упавшого людства, хоча година пролиття Крові спасіння ЇЇ Сина ще не настала. Шість дзбанів з водою – це шість днів сотворення світу з прадавніх вод, вони символізують ті періоди, після яких наступив сьомий день. Месіянський день – це мить найбільшої ласки і Божого милосердя. Месія врятує людей, сягаючи Своєю могутністю аж до часів Адама та Єви. Тому епоха води перетворюється у символічну епоху  вина Царства Любові між Богом і людиною. Вино, випрошене за посередництвом другої Єви, сягає аж до першої Єви, коли вино раю стало мертвою водою. Господь Бог завжди об’являв своє милосердя, але найбільше  милосердя щедро вилив «аж по кінці світу» (Ів. 2,7) на початку месіянських часів: «Ти добре вино аж на досі зберіг» (Ів. 2, 10).
 
Матеріальний і видимий факт переміни води у вино, тобто месіянське чудо,  не оцінили ні староста ( влада та старшина жидівська), ні загальна весільна публіка. Належну честь віддали тільки прості люди, тобто «знали ж слуги, що води наливали» (Ів. 2, 9). Також сприйняли цей знак учні: «Ісус виявив славу Свою. І увірували в Нього учні Його» (Ів. 2, 11). Матір Божа  випереджувала всі події  своєю вірою: Мати Ісуса промовила до Нього: « …нема вина…» А до слуг: « …зробіть все, що вам скаже» (Ів. 2, 3-5). Брати Ісуса ще не розуміли та недооцінювали месіанського знаку.

Звичайно, що опис весілля в Кані підтверджує велич подружньої любові, трактує походження родини з волі Божої, але сенс цілої перикопи (уривку) на цьому не закінчується. Як показує вірш 12, зазвичай не вживаний в інтерпретації,  у лоні подружньої любові народжується «домашня церква», а також виразний фундамент Великої Церкви. У  Кані виступили всі фундаментальні структури Церкви: Христос, Його Матір, брати і слуги(люди), учні ( майбутні проповідники Месіянської учти Бога з людиною): «Після цього відправились і Він Сам, і Мати Його, і брати Його, і Його учні до Капернауму» (Ів. 2, 12). Ця Церква - це Месіянська Учта, примирення Бога з людиною.

Далі буде...
Отець, професор, доктор габілітований Чеслав Станіслав Бартнік

Журнал "Голос Живої Вервиці" №10. Продовження в наступних номерах журналу.

Додати власний коментар

*
*
Будь ласка, додайте 2 й 2.

Духовність

книга

КНИГА ПСАЛМІВ: ЧОГО МИ НЕ ЗНАЄМО?

Що ми знаємо про цю книгу Старого завіту...

папа

МАЙБУТНЄ — ЦЕ НЕ „Я“, А „МИ“

Папа Франциск виступив на відомій конференції TED ...

блаженіший

Великоднє послання Блаженнішого Святослава

Сьогодні по всьому Всесвіту лунає радісний одноголосий благовіст: «Христос воскрес!...

радість

2 речі, які треба зробити

ще до кінця Великого Посту: більше доброзичливості, менше нарікання ...

Христос

УРОКИ ДОБРОЇ СПОВІДІ ВІД ЄФРЕМА СИРИНА

Іншому ворог навіює такий помисел: «Ти ще молодий – під старість каятимешся...

Бог

Бог не запитає

Бог не запитає тебе, яким автомобілем їздив, але ...

постимо

ЧАС РЕАНІМУВАТИ ДУШУ

Після темної ночі настає світанок. Кожного ранку, коли ми відкриваємо очі...