Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Я хочу подякувати Святій Філомені за ласку зцілення від дерматиту, а також хочу закликати всіх, у  кого є якісь проблеми, молитися до цієї Великої Святої.

п. Уляна (м. Львів)

Назад
Автор: Св. Альфонс Марія де Ліґуорі

Терпеливість

Дата публікації: 01-09-2010
6985

1. Ціна терпеливості

Св. апостол Яків говорив, що тер­пе­ливість є досконалою чеснотою душі: “За витривалістю ж нехай слідом іде чин досконалий” (Як. 1,4). Терпеливість є тим, що допомагає нам дійти до раю. Отож вона є чеснотою, яка породжує заслуги. Ось чому Господь Бог обдаровує нас життям тут, на землі, щоби ми завдяки терпеливості заслужили собі на хвалу в небі. Ми всі на цьому світі мусимо тер­піти; тільки той, хто терпеливо пере­носить важкі випробування, той менше терпить і буде спасенний. Адже Господь не посилає нам хреста, щоби бачити нас осудженими, як твердять ті, які не хочуть скоритися, а щоб бачити нас спасенними й оточеними більшою хвалою в небі. Терпіння, труднощі й різні інші страж­дання, які сприймаємо терпеливо, будуть найпрекраснішими скарбами в нашій короні, яку носитимемо в раю. Отож, коли відчуваємо, що мучимося, тішмося і дякуймо за це Богові, бо це означає, що Бог прагне нашого спасіння, карає нас у цьому житті з допомогою коротких і, за­галом, лагідних кар, аби не карати нас у майбутньому житті, де кари будуть суво­ріші й вічні. Бідний грішник, який насо­лоджується задоволеннями під час земного життя! Це означає, що Бог шукає йому вічну кару.

Св. Марія Маґдалина де Пацці розповідала: “Кожна кара, навіть дуже важка, стає врешті приємною, коли диви­мося на Ісуса Христа, який висить на Хрес­ті”. А блаженний Йосиф Калясанціо додавав: “Не віднайде Ісуса Христа той, хто не терпітиме для Нього”. Отож хто лю­бить Ісуса Христа, той терпеливо зносить і приймає зі спокоєм як усі зов­нішні хрести, а  особливо хвороби, біль, убогість, ганьбу, втрату родичів і прияте­лів, так і внутрішні хрести, тобто горе, втому, спокуси, духовне пригноблення. Натомість, хто під час цих болісних ви­пробувань виявляє нетерпеливість і злиться, той, навпаки, спричиняє тільки збільшення своїх терпінь – не тільки тут, на землі, але й у майбутньому житті. Св. Тереза написала: “Тягар хреста відчуває той, хто волоче його ніби з примусу, хто, навпаки, обіймає його зі своєї доброї волі, той не відчуватиме його”. Тому св. Филип Нерій говорив: “На цьому світі нема чистилища, тільки небо або пекло: отож хто терпеливо переносить свої страж­дання, той ніби перебуває в небі; а хто цього не робить, той уже на землі ніби переживає випробування пекла”.

Утім перейдімо зараз до практики.

 2. Терпеливість під час хвороби

По-перше, у терпеливості слід вправ­лятися під час перенесення хвороби, ос­кільки в цей період виявляється прав­дивий дух людей: чи він є золотом, чи оло­вом? Адже деякі зовні побожні хрис­тияни почувають себе завжди добре лише тоді, коли їх нічого не болить; однак коли на них нападає хвороба, вони швидко втра­чають терпеливість, плачуть над собою перед усіма, стають пригніченими й ба­гатьма іншими способами виявляють своє неза­до­волення. І так золото перетворю­ється на олово. Блаженний Йосиф Каля­сан­ціо говорив: “Якщо б хвороби перено­сили терпеливо, тоді вони не були б приводом для жалів і нарікання”. Деякі скаржаться говорячи: “Усе ж, коли почу­ваю себе так погано, не можу піти до церк­ви, не можу брати участі у Службі Божій ані приймати св. Причастя, загалом нічого не можу робити”. Нічого не можеш робити? Усе, що повинен, робиш тоді, ко­ли виконуєш волю Божу! Розкажи мені, чому бажаєш робити те все, про що тут згадував? Аби зробити приємність Бо­гові? Тим часом Богові по­добається, коли ти терпеливо приймаєш те, що є джерелом твого тер­піння, відкидаєш у той момент усі інші речі, які хотів би робити. “Богові служимо найбільше тоді, – говорить св. Франциск Салезій, – коли терпимо, а не тоді, коли діємо”.

Отож особливо тоді, коли хвороба є смертельною, слід прийняти її зі всією терпеливістю, приймаючи також саму смерть, якщо дійсно наступив кінець нашого життя. Не говорімо тоді: “Ще не відчуваю  себе готовим, хотів би пожити ще трохи, щоби відпокутувати за свої гріхи”. А звідки знаєш, що продовжуючи жити, чинитимеш ті покути, а не впадеш у ще більші гріхи? Скільки ж то людей після того, як виздоровіли, хоча їм зда­валося, що їхня хвороба є смертельною, жили гірше, ніж до того, і погубили себе? Можливо, якщо б тоді померли, були б урятовані! Якщо Бог хоче, щоби ти зараз відійшов з цього світу, погодься з Його святою волею, дякуй Йому, що дозволяє тобі померти після прийняття св. Таїнств; поєднай смерть зі спокоєм, цілковито довіряючи Божому милосердю. Саме такого сприйняття смерті, як вияву спов­нення Волі Божої, достатньо для забезпе­чення собі вічного спасіння.

 3. Терпеливість під час втрати близьких

По-друге, терпеливо сприймаймо смерть близьких і приятелів. Дехто через смерть рідного цілком не дається втішити і тому перестає молитися, не приступає до Таїнств і відкидає всі інші побожні практики. Інколи навіть здається, що хтось має претензії до Бога, говорячи: “Боже, чому Ти це зробив?” Що за зухвалість? Скажи мені, що з цього маєш, що так ви­гукуєш, яку користь отримуєш? Чи, мож­ливо, думаєш, що так робиш приємність  померлій особі? Очевидно, що ні, навпа­ки, зовсім протилежне: кривдиш її і Бога. Радше вона очікує, що з приводу її смерті ти швидше наблизишся до Бога й молити­мешся за неї, якщо вона  перебуває в чистилищі.

 4. Терпеливість у перенесенні вбо­гості

По-третє, приймаймо убозство, яким нас обдаровує Бог. Коли тобі бракуватиме навіть того, що необхідне для життя, тоді промовляй: “Боже мій, мені достатньо тільки Тебе”. Завдяки такому стрілис­тому актові отримаєш скарб у небі. Отож хто матиме Бога, той матиме все. Тому терпеливо приймаймо втрату речей чи  наших надій, чи навіть осіб, які нас під­тримують. Тоді здаймося на Волю Бога, а сам Бог нам допоможе. А якщо не захоче допомогти нам так, як ми того очікуємо, приймаймо із задоволенням те, що Він дає нам, адже, з однієї сторони, Він чинить це для випробування нашої терпеливості, а з другої, для того, щоби збагатити нас усякими заслугами й небесними добрами.

 5. Терпеливість під час переслі­дувань

По-четверте, терпеливо приймаймо переслідування й різні вияви погорди. Можливо, ти скажеш: “Що поганого я вчи­нив, що мушу терпіти це переслі­дування? Чому мушу терпіти ці зневаги?”. Брате мій, скажи ці слова Розп’ятому Ісусові Христові, а Він відповість тобі: “А що злого вчинив Я, що мусив витерпіти стільки терпінь, зневаг і, зрештою, смерть на Хресті?” Отже, якщо Ісус Христос терпів так багато з любові до тебе, то це не буде великою справою, якщо ти також витерпиш тих небагато терпінь з любові до Ісуса Христа. Особливо поміркуй якщо в цьому житті тобі трапилося попов­нити якийсь тяжкий гріх, бо мусив би бути в пеклі, де злі духи мучать і переслідують ще сильніше. Натомість якщо ти переслі­дуваний із-за якогось добра, яке вчинив, дуже тішся, пам’ятаючи про те, що сказав Ісус Христос: “Блаженні переслідувані за правду, бо їхнє Царство Небесне(Мт. 5, 10). І будьмо переконані в тому, в чому запевняє нас Апостол, який гово­рить, що хто на цьому світі хоче жити в єд­ності з Ісусом, той буде переслі­дуваний.

 6. Терпеливість у період духовної черствості

По-п’яте, потрібно, щоби ми були тер­пеливими й у  період духовної черствості. Безсумнівно, вона становить для душі, яка любить Бога, найболючіші терпіння. Адже саме таким способом Бог випро­бовує любов Своїх вибраних. Принижуй­мося в такий час перед Богом і піддавай­мося Його Волі, цілковито довіряючи Йому. Пильнуймо також, щоб не припи­нити в цей період ні однієї з побожних практик: молитви, прийняття Причастя, адорації, духовного читання. У цей час відчуватимемо втому, все даватиметься з великими труднощами, тому нам зда­ватиметься, що це не має жодної вар­тості, що є втратою часу, однак зов­сім, цілком не так, бо, виявляючи в цьому ви­три­валість, хоч не відчуємо приємності, проте зробимо велику приємність Богові.

 7. Терпеливість під час спокус

По-шосте, будьмо терпеливі під час спокус. Деякі люди малодушні, коли спокуса триває довше, падають духом й інколи навіть кажуть: “Чому Бог хоче, щоб я був осуджений?”. Ні, Бог допускає спокуси не для нашої шкоди, але для на­шої користі, щоб, піддавшись їм, швидше принизилися й до Нього ще швидше наблизилися, заставляючи свою силу волі чинити опір і подвоювати молитви, щоб таким способом здобути більше заслуг для неба: “Я був посланий до тебе, щоб випробувати тебе (пор. Тов 12, 13). Завдяки кожній переможеній спокусі здобуваємо нові  ступені хвали і більшу силу для протистояння майбутнім спо­кусам. Бог ніколи не дозволяє, щоб ми були  спокушені понад наші сили. “Бог вір­ний: Він не допустить, щоб вас споку­шувано над вашу спроможність, але разом із спокусою дасть вам змогу її пере­нес­ти” (І Кор. 12, 9).

Очевидно, слід молитися до Бога, щоб звільнив нас від спокус, а коли наступлять, погоджуймося з Його волею, прохаючи Його, щоби дав нам сили протистояти їм. Св. Павла переслідували тілесні спокуси, тому просив Господа, щоби визволив його від них, однак Господь йому від­повів:”Досить тобі Моєї благодаті, бо Моя сила виявляється в безсиллі” (2 Кор. 12, 9).

У спокусах, особливо тих, які стосу­ються наших почуттів, першим помічним засобом є уникання нагоди настільки, наскільки це можливо, а потім, не дові­ряючи своїм силам, слід прибігати до Ісуса Христа і шукати допомоги в Нього. А якщо спокуса не минає, не  переста­ваймо молитися промовляючи: “Ісусе мій, допоможи мені, Діво Маріє, допо­можи мені!” Самого тільки закликання цих могутніх імен Ісуса й Марії достатньо для того, аби перемогти всі раптові атаки слуг пекла. Окрім того, велику цінність має також знак хреста, зроблений на чолі й над серцем. Саме з допомогою знаку хреста св. Антоній, абат, проганяв такі атаки демонів. Дуже важливо також і те, щоб ми розповідали про ці спокуси своєму духовному керівникові. Св. Филип Нерій казав: “Спокуса розкрита – наполовину подолана”.

Додати власний коментар

*
*
Що є сумою 4 і 7?

Духовність

книга

КНИГА ПСАЛМІВ: ЧОГО МИ НЕ ЗНАЄМО?

Що ми знаємо про цю книгу Старого завіту...

папа

МАЙБУТНЄ — ЦЕ НЕ „Я“, А „МИ“

Папа Франциск виступив на відомій конференції TED ...

блаженіший

Великоднє послання Блаженнішого Святослава

Сьогодні по всьому Всесвіту лунає радісний одноголосий благовіст: «Христос воскрес!...

радість

2 речі, які треба зробити

ще до кінця Великого Посту: більше доброзичливості, менше нарікання ...

Христос

УРОКИ ДОБРОЇ СПОВІДІ ВІД ЄФРЕМА СИРИНА

Іншому ворог навіює такий помисел: «Ти ще молодий – під старість каятимешся...

Бог

Бог не запитає

Бог не запитає тебе, яким автомобілем їздив, але ...

постимо

ЧАС РЕАНІМУВАТИ ДУШУ

Після темної ночі настає світанок. Кожного ранку, коли ми відкриваємо очі...