Дорогі Браття і Сестри у Христі!

Допоможіть Живій Вервиці поширювати віру, моральність, завдяки Вашій молитві, пожертві на поширення віри!

Зробити пожертву в
фундацію "Живої Вервиці"

Свідчення про отримані ласки

Слава Ісусу Христу! Довгий час мала проблеми з ногами. Зробили операцію на вени. Пройшло паро років після операції і побачила в одному місці почервоніла нога, почула болі. Здавалось таке подібне до відкриття рани на нозі. До лікарів не зверталася. Молилася до багатьох святих. Я маю миро св. Філомени. Помастила ногу миром св. Філомени і почала відмовляти дев’ятницю. Скоро почула полегшення і в цьому місці гарно зажило. Складаю щиру подяку св.  Філомені, Матінці Божій, Ісусові Христові і всім святим.

Горак Надія (Львіська обл., м. Мостиська)

Назад
по Марія Колодій
Автор: о.Іван Колодій

Про покаянний канон

Дата публікації: 18-03-2013

З чого почну оплакувати пристрасного життя мого діяння?
Чи добрий початок дам, Христе, нинішньому риданню?"
(Великий канон).

«Це найбільший з канонів, і по величі духовній йому не має рівних» - це слова, якими оцінено грандіозну працю отця нашого Андрея, архієпископа Критського.

У плині часу людина переживає радості, смуток, випробування терпеливості і терпіння, а найголовніше – співчуття і переосмислення своїх щоденних вчинків. Щоб пережити Торжество Торжеств – Світле Христове Воскресіння, кожному християнину випадає приготувати власну душу до його усвідомлення. Це може збагнути лише чиста душа, що зуміла перемогти спокуси і пристрасті свого тіла, котра зуміла мудро скористатися Тайною покаяння. Кожен із нас, свідомо чи підсвідомо бажає цієї невимовної радості від Христового Воскресіння і запевнення власної участі у ньому. Але ж гріхи! Та щоб зневіра щодо Господнього прощення наших гріхів не знищувала нас остаточно Церква дарує нам час Великого посту.

Великий піст є часом благодатним для багатогранного оновлення людини. «Піст – це встановлення нових цінностей людської особи. Втім, сказати „нових” – мало; потрібно сказати: найдосконаліших» стверджує єпископ Йоан Шаховський. Гріхи, які людина чинить, спричинюються до деградації та засліплення людини. Людина, котра перебуває у полоні пристрасті, тобто відкинула Бога і його благодать, згідно св.Теофана Затворника, має «сліпий розум, не знає духовних речей, а тільки вимагає знання їх, має ідеї про них, але невизначені, неясні, тільки передбачливі», отож, всі ідеї такої людини, а від них і знання про Бога чи духовний світ, будуть лише здогадом чи вигадкою. Господь так сотворив нас, що у розумі людини не може бути порожнечі, бо розум, навіть грішника, прагне пізнати вічні істини. А тому, що він цього зробити не може, – сам витворює знання, яке далеко не відображає істинного. Отож, якщо людина «не уважна до найважливіших істин, не старається пояснити і пізнати їх та віддана пристрастям, то можна сказати, що вона зовсім не має розумового знання і бачення[...]»та постійно перебуває в сумніві і цілковитій пітьмі.  Щоб вийти із пітьми та зрозуміти найважливіші цінності, якими Бог обдарував людину, яка остворена на Його образ і подобу, Церква Христова дарує нам чудову молитву Утреню з покло­нами, яку уклав святий Андрій Критський. Недарма Шостий Вселенський Собор поручив, щоб цю утреню, на якій головне місце посідає Великий канон святого Андрія Критського, молитися  у середу ввечері п'ятого тижня Великого посту та під час першого тижня Великого Посту ввечері. Ця богослужба знаменна тим, що після кожного тропаря кож­ної пісні канону устав приписує робити три поклони, але за зви­чаєм нашої Церкви робимо тільки один доземний поклін, а всіх поклонів разом — 250. Звідси й утреня має в нашому народі назву "Поклонів".

Цю відправу можна б назвати символом духа покути для кожного із нас. Під час моління цього канону молитва поєднується із поклонами. Святий Ісаак Сирін говорить: «Молитву повинні супроводжувати сердечне сокрушення та тілесна аскеза: «Усяка молитва, в якій не було аскези тіла і при якій серце не скорбіло, є схожа до недоношеного плоду утроби, тому що немає в собі душі». Під тілесною аскезою він розуміє поклони, схиляння голови, биття себе у груди, стояння тобто вправляння у благородній поведінці згідно з ідеалом, щоб здобути характерну стійкість проти спокус. Канон Андрея Критського відкриває людині через молитву і поклони найпотаємніші незагоєні рани душі, що їх людині обов’язково треба позбутися, щоб увійти в радість Отця Небесного і оновленим пережити радість Христового Воскресіння. Коли ми молимося Канон із поклонами ми зауважуємо, що усю біблійну історію св. Андрій переплітає з подіями із життя біблійних персонажів та робить її ілюстрацією до моральних розмірковувань. Перші сім з половиною пісень канону присвячені переважно героям та подіям старозавітної історії, у середині восьмої пісні підводиться підсумок зверненню до старозавітних образів: «Зі Старого Заповіту усіх нагадав тобі, душе, для прикладу», — і увага молільника переключається на новозавітні події. Кожен з добрих або злих персонажів біблійної історії –  прабатьків, патріархів, суддів, царів, пророків, ізраїльтян та їхніх сусідів – стає для св. Андрія приводом розмірковувати про власний гріховний стан. Злі вчинки стають приводом розмірковувати про свої гріхи, а добрі – про відсутність чеснот молільника у порівнянні із добрими вчинками біблійних персонажів. Спастися, згідно зі св.Андрієм, можна через віддалення від гріхів та пристрастей і наслідування чеснотам святих. В іншому разі недбалий грішник приречений горіти в полум’ї пекла, котре є не що інше, як полум’я його власних пристрастей. Канон вказує нам, що покаяння є однією із семи Святих Таїн. Тому Святі Отці Церкви називають покаяння всемогутнім бо немає такого гріха, що міг би встояти перед цією тайною. Як залишок нашої первозданної непорочності покаяння є найкращим дарунком людині, що в’яже її із небом і є драбиною сходження до нього. До такого покаяння запрошує нас св.Андрей Критський.

 

Додати власний коментар

*
*
Що є сумою 7 і 8?

Духовність

книга

КНИГА ПСАЛМІВ: ЧОГО МИ НЕ ЗНАЄМО?

Що ми знаємо про цю книгу Старого завіту...

папа

МАЙБУТНЄ — ЦЕ НЕ „Я“, А „МИ“

Папа Франциск виступив на відомій конференції TED ...

блаженіший

Великоднє послання Блаженнішого Святослава

Сьогодні по всьому Всесвіту лунає радісний одноголосий благовіст: «Христос воскрес!...

радість

2 речі, які треба зробити

ще до кінця Великого Посту: більше доброзичливості, менше нарікання ...

Христос

УРОКИ ДОБРОЇ СПОВІДІ ВІД ЄФРЕМА СИРИНА

Іншому ворог навіює такий помисел: «Ти ще молодий – під старість каятимешся...

Бог

Бог не запитає

Бог не запитає тебе, яким автомобілем їздив, але ...

постимо

ЧАС РЕАНІМУВАТИ ДУШУ

Після темної ночі настає світанок. Кожного ранку, коли ми відкриваємо очі...